BA Kyle Dustin Haney

B.A. Kyle Dustin Haney

Učitel anglického jazyka
kyle.haney@dinoskola.cz

I have taught music performance, history, theory and composition for many years. At Dino, I teach music both as a performing activity as well as a platform for learning about language and the world. I am interested in a wide variety of musical styles and I have composed music for dance, film, orchestra and choirs. More recently, I have been focused on performing with my wife in the accordion and violin duo Cricket and Snail.

Education

• B.M. Music Composition, Central Washington University, 1992
  • M.M. Composition, New England Conservatory, 1996
  • Ph.D. Composition, Duke University, 2000