Gymnázium

Kromě výuky angličtiny jako cizího jazyka vyučujeme od primy některé odborné předměty přímo v angličtině. Dalším jazykem je španělština a v tercii si potom studenti volí mezi francouzštinou, němčinou a ruštinou.

Na vyšším gymnáziu skládají studenti mezinárodní cambridgeské zkoušky IGCSE, po jejichž úspěšném zvládnutí vstupují do dvouletého IB Diploma Programme.

Zjistit více
  • Studium na našem gymnáziu je zakončené českou i mezinárodní IB maturitou, která našim absolventům otevírá dveře na nejlepší zahraniční univerzity.
  • Studenti se účastní zahraničních pobytů ve Velké Británii a výměn v našich partnerských školách ve Španělsku.
  • Cizí jazyky vyučují aprobovaní rodilí mluvčí v malých skupinách (obvykle 8 žáků).
  • Jsme malá škola s rodinnou atmosférou. Nabízíme individuální přístup, je-li třeba, přizpůsobíme výuku individuálním potřebám studenta.
  • Počet dětí ve třídě bývá obvykle 16.
  • Výuka u nás začíná v 8.45 a nezvoní.
  • Využíváme služeb školního poradenského centra - školní psycholožky a speciální pedagožky.
  • Naší snahou je, aby studenty výuka bavila a aby do školy chodili rádi. Podporujeme jejich zvídavost, vedeme je k samostatnosti a důvěře v sebe sama a své schopnosti.
  • Během výuky používáme nejrůznější metody, mj. pracujeme s iPady.
  • Pro snazší cestování studentů do a ze školy organizujeme dopravu našimi DINO-busy.
  • Naši studenti nosí uniformy, které podporují jejich příslušnost ke škole a zároveň dotvářejí etický rozměr výuky.
  • Školu tvoří učitelé, proto do našeho pedagogického týmu vybíráme kvalitní a motivované učitele, kteří pracují s nasazením a mají svoji práci rádi.

Přijďte se přesvědčit na vlastní oči. Rádi Vás uvítáme na dnech otevřených dveří, nebo přijďte navštívit vyučování a poznejte, jak to u nás chodí.

studenti gymnázia dino school of prague

IGCSE

The Cambridge IGCSE exams is the world’s most popular international examinations and are recognized by universities around the world. Our goal with the Cambridge IGCSE is to prepare our students for the challenges they will face when they move on to their next level of education and higher education. The courses will also begin to prepare our students to meet the challenges of a new and complex global society. The course is a two year program that involves work done in the classroom and final exams that will begin in June 2018.

studenti gymnázia dino school of prague  na chodbě

Soukromé osmileté gymnázium DINO-HIGH SCHOOL s.r.o. is a candidate school* for the Diploma Programme. This school is pursuing authorization as an IB World School. These are schools that share a common philosophy -
a commitment to high quality, challenging, international education that Soukromé osmileté gymnázium DINO-HIGH SCHOOL s.r.o. believes is important for our students.

IB

*Only schools authorized by the IB Organization can offer any of its four academic programmes: the Primary Years Programme (PYP), the Middle Years Programme (MYP), the Diploma Programme or the Career-related Programme (CP). Candidate status gives no guarantee that authorization will be granted.

For further information about the IB and its programmes, visit http://www.ibo.org

More information
  • Mission Statement

• Dino Schools of Prague provides a safe and supportive environment that encourages our students to think beyond their immediate surroundings and use their knowledge to become active and responsible citizens in a global society.

Values
    Dino Schools of Prague values

• A safe environment: In order for our students to succeed in their education, they need to be provided with an environment that allows them to feel comfortable and confident.
    • A supportive environment: The teachers and staff at Dino focus on helping students with their education and to ensure that they are given the encouragement to be independent students and develop a strong sense of community values.
    • Work with the community: We find it important that our students become actively involved in their community, not only just at school but locally and even globally.
    • Active and responsible citizens: At Dino we encourage our students to take responsibility for themselves and encourage them to be reflective in how they view the world around them.

Přijďte zažít Vaši novou školu osobně

• První školní den
  • Poznávací exkurze v Berlíně kvarty a sexty