Aktuality ze školky

Týdenní shrnutí 13. 11. – 16. 11. 2023

Tento týden, ač zkrácený, nabídl mnoho prostoru pro mnoho nových zážitků a dovedností.

Tématem pro aktivity bylo zejména jídlo. Využili jsme jej např. k procvičování schopnosti tvořit množiny (kategorie, skupiny se společnými prvky, nadřazené a podřazené pojmy). Snadno můžete procvičovat spolu s dětmi, třeba při cestě autem:

 • Co jsou dohromady… (jablka, hrušky, banány… / chleba, rohlíky, vánočka… / zmrzlina, čokoláda, lízátko… / máslo, tvaroh, jogurt… / a další jako kalhoty, čepice, plavky… / borovice, lípa, javor…)?
 • Jaký znáš… (nábytek / vodní zvířata / mléčné výrobky / ptáky / nádobí / princezny…)?
 • Co sem nepatří… (jablka, hrušky, banány, špagety… / vidlička, polštář, hrníček, pánev…)?

V pondělí jsme si zahráli oblíbenou „hru na jména“, kterou nevím, jak stručně vysvětlit 😅, ale zahrnuje opakování jmen do rytmu a vypadávání. 

 Seth se hned pustil s dětmi do práce a velkou škálou aktivit trénovali sadu následujících slovíček: ice-cream, cookies, pizza, burger, sandwich, cheese, yogurt, bread, waffles, chocolate a fries.

Neopustila nás ani anglická Zuzka, která četla super knížku. Z ní jsme pak čerpali u aktivit – zopakovali jsme slovíčka peas a Brussels sprouts (hrášek a růžičková kapusta) a zahráli jsme si verzi kapustového pétanque!

Ten jsme zase využili k tréninku motoriky, koordinace oko-ruka, prostorového vnímání a v neposlední řadě slovíček (a konceptu) close/far, closer/further, the closest/the furthest (blízko/daleko, blíž/dál, nejblíž/nejdál).

Jelikož se nám pomalu, ale jistě, blíží vánoce, poprvé letos jsme si taky sedli a seznámili se s pár vánočními koledami!

Ve čtvrtek jsme si povídali o historii 17. listopadu.

Příští týden se bude tematicky pokračovat v jídle.

Týdenní shrnutí 23. 10. – 27. 10. 2023

Tento týden jsme začali v pondělí velkým testem smyslů. Děti zkoušely rozpoznávat ovoce a nápoje podle vůně a chuti, na řadu přišly i speciální hmatové kostky. O smyslech si povídaly děti i odpoledne s Maruškou a následující den jsme si vše pěkně shrnuli a vytvořili přehled na nástěnku.

V úterý nás navštívila paní Katka s pejskem Lunou a pomocnicí Katkou, které nám představily program spolku Beluška na seznámení dětí se životem osob se zrakovým postiženým

Ve středu dopoledne anglická Zuzka s dětmi trénovala sluch a výrazy pro části těla, naše smysly a slovíčka (spojená se zvuky) drum, bell, keys, clap a snap. Odpoledne jsme trénovali především stříhání při výrobě našeho oka – nyní zdobí šatnu.

Děti se seznámily s Evženem, modelem lidského těla, a Tomášem, kostrou lidského těla, které jsme si s vděčností vypůjčili ze školy.

Čtvrtek trávily děti s Maruškou, s níž se věnovaly tématu počasí – zejména deště – a správného oblékání.

V pátek jsme si povídali o Česku a jeho vztahu ke Slovensku, představila jsem dětem Tomáše G. Masaryka, zpívali jsme Ach, synku, synku a nejvíc děti pobavilo překládání větiček z češtiny do slovenštiny pomocí Google překladače. 

Příští týden uzavřeme téma lidského těla, to je však to nejmenší! Především proběhne bruslení – sledujte prosím všechny informace od paní ředitelky a choďte včas a vhodně vybaveni, přidá se k nám paní učitelka Michelle, a v úterý proběhne oslava Halloweenu!

Týdenní shrnutí 16. 10. – 20. 10. 2024

Tento týden jsme si povídali o částech těla a o některých jejich funkcích. Především jsme se samozřejmě naučili anglickou verzi písničky „Hlava, kolena, ramena, palce“ (–> Head, shoulders, knees and toes), dál jsme se věnovali srdci, mozku a plicím. Tato témata jsme spojili s dechovými cvičeními, rytmikou, trénováním počítání, hrubé i jemné motoriky, koordinace, rovnováhy, spolupráce a mnohého dalšího.

Příští týden se budeme věnovat našim tělesným smyslům. V úterý nás čeká návštěva ze vzdělávacího programu Beluška. Ve čtvrtek budou mít děti „Maruškovský den“ a na pátek připravím já speciální předsváteční československý program. ❤️

Na závěr halloweenské info! Po několika zvažovaných variantách nakonec Halloween ve školce oslavíme přímo v úterý 31.10., i přestože se ten den koná bruslení. Slavit budeme v rámci odpoledního programu, cca mezi 14.00 a 16.00.

Týdenní shrnutí 9. 10. – 13. 10 2023

Tento týden jsme si povídali o bacilech a způsobech, jak se před nimi chránit.

V pondělí jsme se podívali na video Colds, the flu and you a shrnuli si způsoby, jak se jim naše tělo brání a jak mu v tom pomoci.
Připomněli jsme si, jak si pořádně mýt ruce podle plakátku, který máme v koupelně.
Na experimentu se třpytkami jsme si ukázali, jak důležité je při mytí rukou mýdlo – protože bacily před mýdlem utíkají.
V úterý jsme navštívili program Drum circle v Kulturním centru „12“ v Modřanech.
Ve středu dopoledne se hrála hra s panenkami, které po chvíli stavění kostek bohužel ochořely. Bylo tak třeba dát dohromady rekonvalescenční režim (spánek, teplíčko, čajík, vitamíny…), který byl doprovázen jednoduchým, zato velmi repetitivním komentářem, aby děti zachytily slova jako sick vs healthy, cold vs hot a další tematický repertoár. 
Zkoušeli jsme pantomimu, testovali zrakové vnímání a konečně jsme si i zahráli léta oblíbenou pohybovou hru „na bacily“🙂
K odpočinku jsme si pustili Byl jednou jeden život a v dalších týdnech budeme pokračovat. 
Povídali jsme si taky o tom, v jakém jídle najdeme vitamíny, které nás pomáhají chránit před bacily.
Kromě tradičního ovoce a zeleniny jsme probrali důležitost masa/ryb/luštěnin a ořechů a semínek.
Jednoduchým způsobem pro trénování slovíček pro barvy a některé ovoce a zeleninu je písnička Fruits and Veggies

Příští týden bude naším tématem lidské tělo: co kde máme a k čemu to je.

Týdenní shrnutí 2. 10. – 6. 10. 2023

Tento týden jsme se zaměřili na ochranu našeho zdraví v souvislosti s tím, jak se oblékáme do jakého počasí. Vysvětlili jsme si, k čemu slouží a jak funguje teploměr a vyjasnili jsme si některé názvy kusů oděvu. Trénovali jsme zrakové vnímání (párování ponožek, hledání rozpoznávání siluety oděvu), předmatematické představy (řazení teploměrů podle teploty, logické řady s tričky na šňůře viz příloha – jaké tričko pověsím jako další?), sluchové vnímání (rýmování, rozpoznávání počáteční hlásky ve slově) a mnoho dalšího.

Anglicky jsme opakovali barvy a roční období, počítali jsme do pěti a taky se naučili novou písničku a trénovali slovíčka pro pojmenovávání oblečení.

Letos poprvé jsme si četli z knížek Good night stories for rebel girls a Stories for boys who dare to be different (my personal favorites). Napřed o Coco chanel; v návaznosti na ni jsme si pak hráli na návrháře a ty opravdu působivé! výsledky můžete vidět vystavené v šatně. A protože tento týden začaly kroužky ve škole, došla řeč i na gymnastiku a četli jsme si o Yangu Hak-Seonovi a Simone Biles. Čtení z těchto knížek vždy doplňuji o další zdroje z internetu, aby děti viděly, že jsou to opravdoví lidé, a viděly jejich úspěchy lépe ilustrované.

Příští týden už nás čekají bacilové a způsoby, jak se starat o naše zdraví. A něco navíc – v úterý dopoledne navštívíme program DRUM CIRCLE. Jedná se o „bubenický kroužek“ s obří hromadou bubnů, děti si užijí legraci s panem lektorem.

Týdenní shrnutí 25. 9. – 29. 9. 2023

Tento týden byl největší událostí výlet na Václavské náměstí. Moc se nám vydařil, klaplo počasí a děti byly skvělé. K příležitosti tohoto svátku jsme si krátce povídali taky o naší zemi, kde že to žijeme a kdo je pan prezident (k tomu pak trochu víc zase za měsíc u 28.10.). Na dokreslení povídání o Václavovi jsem dětem četla krátkou dětskou verzi pověsti o Blanických rytířích. Vyráběli jsme svatováclavskou korunu ze stavebnice SEVA(která teda pochází až z dob Karla IV., ale to snad děti při studiu našich dějin tolik nepoznamená), a děti tak alespoň na chvíli odložily favorita-Lego. 🙂

Povídali jsme si taky o počasí, zejména o dešti a bouřkách. Řekli jsme si, co je blesk a co hrom, kam blesk nejraději udeří a jak bychom se při bouřkách měli chovat. Trénovali jsme při tom trošku grafomotoriky a hodu na cíl, taky práci s dechem a s pipetou.

Příští týden se vrhneme na první z říjnových témat! Z počasí se plynule přesuneme na vhodné oblečení a s ním spojené zdraví, nemoci a bacily.

Týdenní shrnutí 18. 9. – 22. 9. 2023

Tento týden jsme se neradi, ale přece, museli rozloučit s létem! Abychom u toho nebyli příliš smutní, pořídila jsem dětem k té příležitosti „poslední zmrzlinu sezóny“, a vítání podzimu tak proběhlo velmi příznivě. 

Příchod podzimu jsme si připomněli i při aktivitě, které říkám „kreativní stůl“. Dětem nabídnu materiály, zadám úkol, který má být naplněn, a zbytek je na nich. Tentokrát měly k dispozici barevné papíry, nůžky a lepidlo a s nimi měly vyrobit 2 houby. Předtím jsme si popovídali o tom, kdo už někdy houbařil, a na obrazovce jsme si ukazovali houby, které známe jménem. Výsledek jste mohli už v týdnu vidět na nástěnce u vstupu do třídy. Děti se též naučily říkanku Stojí, stojí bedla a zahráli jsme si hru stoleček – stromeček – hříbeček.

Trénovali jsme grafomotoriku a předmatematické dovednosti na pracovních listech s tematikou podzimní sklizně a přípravy polí na konec zemědělského cyklu (kde jsem se od dětí naučila o pásovém traktoru!).

Procvičovali jsme dny v týdnu, ačkoliv většina třídy jejich souslednost ovládá docela hezky. Největší oříšek je vždycky vymyslet, co za den přijde po neděli. S názvy dní v týdnu jsme se seznámili i anglicky s pomocí kraba a slepice zde.

Zcela mimo plán se nám do programu přihnaly masožravé rostliny.


Příští týden
nás z nového čeká kromě svatého Václava taky povídání o počasí.

Týdenní shrnutí 11. 9. – 15. 9. 2023

Tento týden jsme si povídali o ročních obdobích – hráli jsme pohybovou hru „crazy seasons“, protahovali jsme ramena při hře „na koupaliště“ (několikrát musel zasahovat plavčík, protože děti nám v bazéně-koberci opakovaně tonuly, ale vše dobře dopadlo), trénovali hod míčkem jako sněhovou koulí na sněhuláka, tematicky procvičovali grafomotoriku, jak můžete vidět na nástěnce. Zpívali jsme Jaro, léto, podzim, zima

Otestovali jsme znalost čísel na několika jednoduchých úkolech a při (poněkud morálně sporné) hře „na zloděje“, kdy děti zadávaly kódy do trezorů a úspěšně loupily vše od zlata, přes bonbony a Lego až po exotickou zvěř. Velký hit.

Ve čtvrtek k nám do školky zavítalo Divadélko Koloběžka s příjemným, zábavným a naučným představením „Co malí medvědi o podzimu nevědí“, které dětem v milém příběhu připomnělo spoustu atributů nadcházejícího ročního období, i těch zbývajících.

Příští týden se zaměříme na názvy dnů v týdnu a příchod podzimu.

Týdenní shrnutí 4. 9. – 8. 9. 2023

Minulý týden jsme se seznámili všichni spolu navzájem a taky s naší třídou a školkou. Postupně si zavádíme školková pravidla a děti se naučily část z básniček, písniček a říkanek*, které provází chod našeho dne.

Pustili jsme se do práce a už se učíme/opakujeme názvy barev (zvládli jsme už česky i anglicky) a základní geometrické tvary (kolečko/kruh, čtverec, trojúhelník, obdélník – ty zatím pouze česky). Barvičky jsme procvičovali např. pomocí klasického Čáp ztratil čepičku (a anglické alternativy There was a little dinosaur) a zopakovali pomocí písničky I can sing a rainbow.

Středu jsme věnovali duze celou, a kromě grafomotorického cvičení na zahradě a tvorby duhy rozpouštěním krepového papíru jsme taky duhu vytvořili téměř vědeckou cestou pomocí rozprašovače s vodou na slunci.

Vždy po obědě si chvíli čteme a tento týden jsme mimo jiné zvládli Red: A crayon’s story, dále dvě z našich oblíbených „dinosauřích“ knížek (Jane Yolen & Mark Teague) – How do dinosaurs play with their friends a How do dinosaurs learn their colors – a děti se seznámily také s Ferdou a jeho mouchami při čtení prvních dvou příběhů na rozvoj emoční inteligence.

Tento týden budeme dál trénovat barvy a tvary, přidáme si k nim čísla a nakousneme orientaci v čase (roční období, dny v týdnu).
Ve čtvrtek se děti mohou těšit na divadýlko, které proběhne přímo v prostorách naší školky.

Týdenní shrnutí 12. 6. – 16. 6. 2023

Minulý týden jsme se s dětmi pobavili o tom, co je to umění a k čemu slouží: že je to tedy lidská tvorba, která má za cíl vyvolat v diváku či posluchači nějaké emoce. Jaké emoce můžeme např. cítit, jsme si také zopakovali. Během týdne si děti vyzkoušeli, jaké to je být malířem, skladatelem, ilustrátorem, tanečníkem nebo hudebníkem, a u toho procvičily třeba zrakové vnímání, grafomotoriku nebo vyprávění a dějovou posloupnost.
S Kaitlyn děti trénovaly písničku na besídku a o pampeliškách se při té příležitosti taky mnohé dozvěděly. https://www.youtube.com/watch?v=KwhM6Wu8BRY&ab_channel=TheTreebees-KidsSongs

V úterý jsme si na speciální přání udělali holubí den. 😀
Tento týden nás čeká zejména příprava na besídku. A kromě úterního výletu je před námi ještě jedna speciální událost: přespání ve školce ve čtvrtek!

Týdenní shrnutí 5. 6. – 9. 6. 2023

Tento týden jsme se věnovali především tréninku sluchového a zrakového vnímání.  Děti procvičovaly rozeznávání první hlásky ve slově (a naopak konkrétní hlásku rozpoznávaly na začátku/uvnitř/na konci slova), soustředili jsme se i na rýmování, rytmus a hláskování. Z oblasti zrakového vnímání jsme se pracovali na zrcadlení obrazců – kopírování poloviny námětu (v několika obměnách). Ve čtvrtek proběhl cvičný požární poplach, to byl velký zážitek. 🙂
Příští týden se dál zaměříme na zrakové vnímání, zopákneme emoce, budeme zase víc tvořit a taky pokračovat v pilování programu na besídku. Děti, které od září nastupují do školy, půjdou ve čtvrtek na návštěvu do první třídy.

This week we focused mainly on training auditory and visual perception. The children practiced recognizing the first sound in a word (and on the other hand they looked for a specific sound at the beginning/inside/at the end of the word), we also focused on rhyming, rhythm and spelling. From the field of visual perception, we worked on mirroring – copying half of the subject (in several variations). On Thursday, there was a practice fire alarm, which was a great experience. 🙂
Next week we will continue to focus on visual perception, we will be more creative again and we will also continue to refine the program for the final performance. Children who start school from September will visit the first class on Thursday.

Týdenní shrnití 19. 5. – 2. 6. 2023

Tento týden jsme zopáknuli roční období a měsíce a ve čtvrtek jsme samozřejmě neopomenuli Den dětí.
Přehoupli jsme se do posledního měsíce školky a s tím nás čeká už vlastně pořád jen různé opakování a doplňování případných restů. Budeme trénovat na besídku (ta proběhne v úterý 27.6. – zapište si prosím do kalendářů, a pokud víte, že vaše dítě v ten den ve školce nebude, dejte nám to prosím co nejdřív vědět!), musíme se taky rozloučit s „našimi“ stromy a skřítkem Entíkem.
V nejbližších dnech budeme například pracovat na sluchovém vnímání (jaké písmenko slyšíme na začátku/uvnitř/na konci slova?).

This week we reviewed the seasons and months, and of course we did not forget Children’s Day on Thursday.
We’ve moved into the last month of preschool, and with that we will be focusing on revision and catching up where we still need to. We will practice for the end-of-year performance (which will take place on Tuesday 27.6. – please put it in your calendars, and if you know that your child will not be in preschool that day, please let us know as soon as possible!), we also have to say goodbye to „our“ trees and the tree elf Entík. In the following days, for example, we will work on auditory perception (what letter do we hear at the beginning/inside/at the end of a word?).

Týdenní shrnutí 15. 5. – 19. 5. 2023

Tento týden jsme si povídali o tom, co je to kultura (ve smyslu souboru znaků způsobu života určité skupiny lidí). Využila jsem svého výletu a rozdíly jsme porovnávali zejména mezi naší středoevropskou kulturou a kulturou východní Asie. Pověděli jsme si, že lidé na různých místech mluví různými jazyky, různě vypadají taky jejich tradiční oděvy a architektura, platí různou měnou, jedí různá jídla (ochutnávali jsme kimchi a vyrobili si vlastní okurkový salát! 🙂), slaví různé svátky atd. Řekli jsme si, že za časů paláců a princezen, kdy ještě jednotlivé části světa nebyly tolik propojeny, jsme -možná- ještě mohli pohledem na člověka soudit, kde bydlí, ale že teď už dlouho lidé cestují a stěhují se, a tak můžeme všude na světě potkat lidi, ať už vypadají jakkoliv.
Malým témátkem tohoto týdne byl také hmyz, který děti vyráběly z hlíny, a především pilně pozorovaly při každé návštěvě zahrady.
Ve čtvrtek jsme byli ve školce Človíček na finále trojboje hod, skok, běh (předtím jsme si sami ve školce měřili tyto disciplíny v listopadu a v březnu). Pro děti byly připraveny kromě soutěžních disciplín další hry a zábava, strávili jsme celé dopoledne venku a děti si to moc užívaly. Pár slz padlo při vyhlašování výsledků, kde samozřejmě ne všichni se umístili na stupních vítězů. Děti byly rozděleny do kategorií podle ročníku a pohlaví, v některých kategoriích byla konkurence vyšší, někde nižší. Velká gratulace patří Kubíkovi Trojanovi, který zvítězil ve svojí kategorii ve všech třech disciplínách, a navíc se stal vítězem celého celoročního klání – zde se nejvíc projevilo, co jsem dětem zdůrazňovala: že nejlépe se vede obvykle tomu, kdo to nejvíc trénuje, a pokud si přejí běhat rychleji a házet a skákat dál, můžou se tomu začít více věnovat.
Příští týden se budeme věnovat rodině! Kdo k nám do třídy chodil loni, nebude asi překvapený, v podstatě si to zopákneme. 🙂

This week we talked about what culture is (in the sense of a set of characteristics of the way of life of a certain group of people). I took advantage of my trip and we compared the differences especially between our Central European culture and the culture of East Asia. We talked about how people in different places speak different languages, their traditional clothes and architecture look different, they pay in different currencies, they eat different foods (we tasted kimchi and made our own cucumber salad! 🙂 ), they celebrate different holidays, etc. We said that in the days of palaces and princesses, when individual parts of the world were not yet so interconnected, we -perhaps- could judge where a person lives by just looking at them, but that now people have been traveling and moving for a long time, and so we can meet everywhere in the world people, whatever they look like.
This week’s sub-topic was also insects, which the children made from clay and diligently observed every time they visited the garden.
On Thursday, we were at the Človíček kindergarten for the finals of the throw, jump, and run triathlon (before that, we measured these disciplines ourselves in the preschool in November and March). In addition to the competitive disciplines, other games and entertainment were prepared for the children, we spent the whole morning outside and the children enjoyed it very much. A few tears were shed when the results were announced, where of course not everyone made it onto the podium. The children were divided into categories according to year and gender, in some categories the competition was higher, in others lower. A big congratulations goes to Kubík Trojan, who won in his category in all three disciplines, and in addition became the winner of the entire year-long competition – this is where what I emphasized to the children was most evident: that the one who trains the most is usually the one who does the best, and if they wish to run faster and throw and jump further, they can start to dedicate more efforts to it.
Next week we will focus on family! Those who went to our class last year will probably not be surprised, we will basically be reviewing that. 🙂

Týdenní shrnutí 2. 5. – 5. 5. 2023

Minulý týden se děti seznámily s názvy hospodářských zvířat. „Dospěláky“ každý alespoň zhruba znal, ale mláďátka jsou klasický předškolácký problém. 😅 Nicméně, všechna štěňata, kuřata, jehňata a selata jsme si představili, a alespoň některé si děti jistě zapamatovaly.
Četli jsme např. Harmony farm a hodně jsme zpívali.
V úterý děti zhlédly program Můj nový telefon. Dozvěděly se, co to znamená být závislý (na telefonu/tabletu/počítači), a hlásily, koho z jejich sourozenců už to asi postihlo!

V pátek odpoledne jsme si popovídali o nadcházejícím svátku Den Vítězství. Definovali jsme, co je to válka, co je to mír a jaké známe symboly míru. Pověděli jsme si stručně o tom, kdo 2. světovou válku vyvolal, a víc prostoru jsem dala těm, kdo například byli ti dobří lidé, kteří proti němu bojovali (viz fotky – Nicholas Winton, Irena Sendlerowa).

Příští týden se Kaitlyn bude věnovat rodině a kultuře.

Týdenní shrnutí 24. 4. – 28. 4. 2023

Tento týden ještě doženeme restík – zvířátka na farmě. Jinak nám ale začal květen a s ním přichází téma rodina a kultura. Budeme si povídat o tom, jak různě může vypadat rodina a také o tom, že lidé na celém světě různě žijí a různě mohou vypadat. Nic z toho by neměla být pro děti novinka, ale víc se na to teď zaměříme.
Minulý týden jsme zvládli téma ochrany životního prostředí. Prostřednictvím her a rozmanitých aktivit jsme si přiblížily způsoby, jakými lidé ubližují přírodě, a jak to můžeme změnit. V pátek jsme toto téma zakončili návštěvou lektorského programu Příběh obalu v národním zemědělském muzeu. Velkou oblibu měla knížka Kam odešlo mé hovínko?, která popisuje cyklus užitkové vody od spláchnutí záchoda přes čističku odpadních vod a zpět do oběhu. Četli jsme ji dva dny za sebou! 😄 

This week we will catch up on the farm animals. Other than that, May has begun and with it comes the theme of family and culture. We will be talking about the different ways a family can look and also about the different ways that people live and look all over the world. None of this should be news to the children, but we will focus more on it now.
Last week we mastered the topic of environmental protection. Through games and a variety of activities, we looked at the ways in which humans are hurting nature and how we can make a difference. On Friday, we finished this topic by attending the Story of Packaging tutor program at the National Museum of Agriculture. The book „Where Did My Poop Go?“ was very popular, describing the cycle of utility water from the toilet flush through the wastewater treatment plant and back into circulation. We read it two days in a row! 😄

Týdenní shrnutí 17. 4. – 21. 4. 2023

Tento týden jsme dokončili naši pomyslnou cestu kolem světa. Děti jistě ocení, když se s nimi zastavíte u naší velké nástěnky a budou vám moci popovídat, co si zapamatovaly. Nejspíš to bude Messi v Argentině a australští vombati s jejich krychlovým trusem, ale třeba překvapí! 😄
Ve čtvrtek jsme se začali bavit o ochraně životního prostředí a v pátek jsme vyrazili vyčistit okolí školky od odpadků.
Kaitlyn s dětmi zvládla téma místností v domě. Měly by tak ovládat slovíčka jako kitchen, bedroom, living room, bathroom.

Příští týden kromě výletů dokončíme téma změny klimatu a snad zvládneme i plánovaná hospodářská zvířata. Pokud ve svém okolí nějaká máte, nebo alespoň najdete chvilku si o nich popovídat, bude to super, protože pokud neznají žádná, je to vlastně taková velká hromada „cizích slovíček“ a bude pro ně snazší se zorientovat, když budou jen „doplňovat mezery“. 

This week we completed our imaginary trip around the world. The children will certainly appreciate it when you stop by our large notice board with them and they can talk to you about what they have remembered. It will probably be Messi in Argentina and the Australian wombats with their cube-shaped poop, but they might surprise! 😄
On Thursday we started talking about environmental protection and on Friday we set out to clean the surroundings of the preschool from garbage.
Kaitlyn taught the kids about rooms of the house. They should know words such as kitchen, bedroom, living room, bathroom.

Next week, in addition to the trips, we will finish the topic of climate change and hopefully manage the planned farm animals vocab. If you have some in your area, or at least find a moment to talk about them with your child before we get to it, that would be great.

Týdenní shrnutí 11. 4. – 14. 4. 2023

Tento týden se děti dozvěděly, že příroda na Zemi vytvořila světadíly (kontinenty), které si potom lidé rozdělili do zemí (států). Možná už i u vás doma zazněla velmi chytlavá písnička Seven continents😄 Děti už zhruba vědí, jak se světadíly jmenují, a postupně se s nimi seznamujeme vždy skrze jednu či dvě země, které na nich leží. V Africe jsme si povídali o faraonech a pyramidách v Egyptě, z jižní Ameriky jsme se soustředili na brazilské Rio de Janeiro a jeho slavný karneval a samozřejmě na hrdinu (nejen) Argentiny, Messiho. Na Antarktidě žádná země neleží, a tak jsme alespoň soutěžili, kdo se dostane nejblíž k jižnímu pólu. 
Příští týden budeme pokračovat v cestování po světě a zaměříme se víc na ochranu jeho přírodních krás. V sobotu bude totiž Den Země! K této příležitosti v pátek (jako každý rok) vyrazíme posbírat odpadky v okolí školky. Děti budou samozřejmě poučeny o bezpečnosti (je mnoho odpadků, které prostě sbírat nebudeme) a všechny budou mít pracovní rukavice, které k tomuto účelu máme.

This week the children learnt that nature created continents on Earth, which people then divided into countries (states). You may have heard the very catchy song Seven continents at home! 😄 The children already know what the continents are called, and we are gradually getting to know them through one or two countries that lie on them. In Africa we talked about the pharaohs and pyramids in Egypt, from South America we focused on Rio de Janeiro in Brazil and its famous Carnival and of course the hero of (not only) Argentina, Messi. No country lies on Antarctica, so at least we had a competition to see who could get closest to the South Pole.
Next week we will continue our travels around the world and focus more on protecting its natural beauty. Saturday is Earth Day! To mark the occasion, on Friday (like every year) we will go out to pick up litter around the preschool. The children will, of course, be given a safety briefing (there is a lot of rubbish that we just won’t pick up) and they will all wear the work gloves we have for this purpose.

Týdenní shrnutí 3. 4. – 6. 4. 2023

Minulý týden jsme se věnovali velikonoční a obecně jarní tematice. Kromě významu Velikonoc a jejich tradičních symbolů jsme si povídali o ptácích, zpívali jsme (nově Žežuličko, kde jsi byla, a Vrabec a sýkorka). Mimo jiné jsme také řešili sudoku (4×4)! Ve středu se děti na výletě seznámily se životem a důležitostí včeliček. Ve čtvrtek jsme využili prázdné tělocvičny a byli jsme běhat, házet a chytat míč a protáhnout se na opičí dráze.

V dubnu se dál budeme zabývat naším světem – kontinenty – městy (např. potrénujeme adresy), ze zvířat se zaměříme ještě na ta hospodářská, a především je pak naším dubnovým tématem ochrana životního prostředí. Můžete tedy jistě očekávat mnoho zvídavých konverzací! 
Ve středu a ve čtvrtek probíhá zápis do první třídy

Last week we covered Easter and general spring themes. In addition to the meaning of Easter and its traditional symbols, we talked about birds, sang. Among other things, we also solved sudoku (4×4)! On Wednesday the children went on a trip and learned about the life and importance of bees. On Thursday we took advantage of the empty gym and went running, throwing and catching a ball and enjoying an 

In April we will continue to look at our world – continents – cities (e.g. we will practice our addresses), we will focus on farm animals, and most importantly our April theme is environmental protection. You can certainly expect many curious conversations!
On Wednesday and Thursday the first grade entrance interview will be taking place.

Týdenní shrnutí 27. 3. – 31. 3. 2023

Děti se dozvěděly něco o tundře a o lese mírného pásma tak, jak jej známe i u nás v Česku. 🙂 v pátek si ve školce udělali zoo – třídili hračky a plyšáčky do správných přostředí. Kreslili tučňáky a trénovali sluch, když přiřazovali zvířecí zvuky k jejich původcům.
Příští týden se budeme věnovat hlavně velikonocům. Ve středu čeká děti z obou tříd výlet za včeličkami (víc na Twigsee i na nástěnce ve školce) – ODJEZD 8.15, návrat kolem jedné hodiny. Ve školce po dobu výletu nikdo nebude

This week the children learned about the tundra and the temperate forest as we know it here in the Czech Republic. 🙂 On Friday, they made a ‚zoo‘ at preschool – sorting toys and stuffed animals into their proper environments. They drew penguins and trained their hearing by matching animal sounds to their originators.
Next week we will be focusing on Easter. On Wednesday the children from both classes will go on a „bee trip“ (more on Twigsee and on the director’s notice board) – DEPARTURE 8.15am, return around 1pm. No one will be in the preschool during the trip.

Týdenní shrnutí 20. 3. – 24. 3. 2023

Tento týden jsme cestovali každý den jiným ekosystémem a „ochutnávali“ nějaká jeho specifika. Zatancovali jsme si s tučňáky na jižním pólu, zadržovali dech jako štíři na poušti, v rámci her prozkoumali „circle of life“ na savaně a trénovali levou/pravou pod vedením krále lva. Kouzlem jsme přivolali déšť do pralesa a dozvěděli se, jak zásadní je plankton.
Příští týden bude Kaitlyn pokračovat.

Týdenní shrnutí 13. 3. – 17. 3. 2023

Tento týden Kaitlyn děti seznámila s některými typy biomů. V tom budeme pokračovat i nadále, zkombinujeme si to také s vítáním jara, které (konečně) zítra začíná! V pátek jsme věnovali speciální pozornost sv. Patriku a jeho významu pro Irsko.

This week Kaitlyn introduced the kids to some types of biomes. We’ll continue to do this, and combine it with welcoming spring, which (finally) starts tomorrow! On Friday we paid special attention to St. Patrick and his importance to Ireland.

Týdenní shrnutí 20. 2. – 24. 2. 2023

Uplynulý týden proběhl především ve jménu lyžování. Děti byly nadšené, a oprávněně: během těch pár dní (mnozí ze zcela první zkušenosti s lyžemi) se propracovali až k úspěšné jízdě na vleku a po svahu dolů. Změna v běžném režimu – a zejména absence odpoledního odpočinku – znamenala trochu větší divočinu ve zbytku dne, ale zvládli jsme to všichni statečně. Dopoledne jsme nezaháleli, a tak se děti dozvěděly zas trošku něco o vesmíru a mimo to jsme trénovali také sluchové vnímání a učili se hláskovat a rozpoznávat hláskovaná slova! Děti se moc snažily a i v téhle oblasti provedly velké pokroky.
Příští týden se vracíme do rutiny a na chvíli ještě k vesmíru. Čekají nás ale hned dvě události navíc: v úterý se konečně dočkáme besedy s nevidomým člověkem v rámci vzdělávacího programu spolku Beluška (odloženého z prosince) a ve čtvrtek si dodatečně oslavíme masopust! Na ten mohou samozřejmě děti dorazit v maskách (ale nemusí). Upozorňuji, že proběhne i pravidelný čtvrteční tělocvik, tak prosím, ať mají děti kromě kostýmu i rozumné oblečení na cvičení.

Last week was mainly in the name of skiing. The kids were enthusiastic, and rightly so: in just a few days (many from their very first experience with skis), they worked their way up to successfully skiing up the lift and down the slope. The change in routine – and especially the lack of an afternoon rest – meant a bit more wildness in the rest of the day, but we all managed valiantly. We didn’t slack off in the morning, so the kids learned a little bit about space again, and besides that we also practiced our auditory perception and learned to spell and recognize spelled words! The children worked very hard and made great strides in this area too.
Next week we will be getting back into routine and revisiting space for a while. However, we have two extra events coming up as well: on Tuesday we will finally get to talk to a blind person as part of the Belushka Association’s educational program (postponed from December) and on Thursday we will celebrate (a belated) Mardi Gras! Children can of course come in masks (but they don’t have to). Please note that there will also be regular Thursday gym class, so please make sure the children have sensible clothes for exercise in addition to their costume.

Týdenní shrnutí 13. 2. – 17. 2. 2023

Minulý týden jsme rozložili do několika subtémat. V pondělí a v úterý jsme „slavili“ Valentýna. Úterní pečení se moc povedlo, děti pomáhaly v každém kroku! Doufám, že jste si pochutnali na výsledcích. Postupovali jsme podle (trošičku zjednodušeného) receptu zde https://justinesnacks.com/the-best-chocolate-chocolate-chip-cookies/#recipe
Od středy už jsme skočili do nekonečného vesmíru. Děti se např. naučily písničku o planetách https://www.youtube.com/watch?v=mQrlgH97v94&ab_channel=KLT a znaky českého znakového jazyka pro hvězdu, měsíc, slunce, planetu a vesmír.
V pátek jsme udělali rychlou odbočku k něčemu, co bude naším tématem až v březnu/dubnu, a to je naše planeta a její ochrana. V sobotu 18. února totiž proběhl Světový den luskounů, a tak jsme si v pátek pověděli něco o tomto fascinujícím a vinou člověka ohroženém živočichovi.
Tento týden vždy dopoledne proběhne jako obvykle včetně aktivity zaměřené na vesmír. Po aktivitě pak vyrazíme na oběda a následně už šup na svah! Vracet se budeme až kolem 15.15-15.30. Kvůli lyžování nebudeme tento týden slavit masopust.

We have broken down the past week into several subtopics. On Monday and Tuesday we „celebrated“ Valentine’s Day. Tuesday’s baking was a great success, the kids helped every step of the way! I hope you enjoyed the results. We followed the (slightly simplified) recipe here https://justinesnacks.com/the-best-chocolate-chocolate-chip-cookies/#recipe.

Since Wednesday, we’ve jumped into infinite space. For example, the children learned a song about planets https://www.youtube.com/watch?v=mQrlgH97v94&ab_channel=KLT and the Czech sign language signs for star, moon, sun, planet and universe. On Friday we made a quick detour to something that will be our topic in March/April, and that is our planet and how to protect it. This is because Saturday 18 February was World Pangolin Day, and so on Friday we talked about this fascinating and endangered animal due to human error.
This week will include a space-focused activity in the morning. After the activity we will then head off for lunch and then hit the slopes! We won’t be back until around 3.15-3.30pm. Due to skiing we will not be celebrating Mardi Gras this week.

Týdenní shrnutí 6. 2. – 10. 2. 2023

Tento týden jsme využili malého počtu dětí a věnovali se aktivitám tak, jak to s celou třídou obvykle není možné: hráli jsme stolní hry (Kvarteto, černý Petr, Člověče, nezlob se atd.) a na přání jsme se stali detektivy. Využili jsme prázdné tělocvičny a vyzkoušeli si práci s florbalovým, volejbalovým a basketbalovým míčem. V úterý jsme se jeli podívat na loutkové divadýlko, jehož námětem bylo to, jak to vlastně funguje v divadle; co je to opona, kulisy, točna, propadlo, komedie a tragédie. 
Příští týden, snad zase v co největším počtu, si trošičku oslavíme Valentýna a od středy se konečně vrhneme na naše nové, velké únorové téma: Vesmír! Pokud se nemýlím, začíná taky zase plavání.

This week we took advantage of the small number of children and engaged in activities in a way that is not usually possible with the whole class: we played board games (Kvarteto, Černý Petr, Sorry etc.) and became detectives on request. We took advantage of the empty gym and tried our hand at floorball, volleyball and basketball. On Tuesday we went to see a puppet show, the theme of which was how things actually work in the theatre; what is curtain, set, turntable, trap, comedy and tragedy.
Next week, hopefully back in as large a number as possible, we’ll celebrate Valentine’s Day a little bit and from Wednesday we’ll finally get to our new, big February theme: Space! If I’m not mistaken, swimming is back starting this week as well.

Týdenní shrnutí 23. 1. – 27. 1. 2023

Povídali jsme si o dopravních prostředcích, učili jsme se odpovědět na otázku „co mají společného?“ (= nadřazené pojmy, tvorba kategorií; např. hruška, jablko a banán = OVOCE; svetr, ponožky a kalhoty = OBLEČENÍ, kuchař, řidič a kadeřnice = PRÁCE atd. Je to dobrý trénink a zábava třeba na cestu autem. Děti pak rády vymýšlejí vlastní „hádanky“ – kategorie.). Učili jsme se telefonní číslo na policii + jak zavolat o pomoc z iPhonu, který neumím odemknout.
V úterý jsme čas venku strávili v lese u hostivařské přehrady. Cestu zpět jsme si zkrátili a zjednodušili svezením se jednu zastávku autobusem. 🙂 Ve čtvrtek odpoledne jsme navštívili Muzeum Policie, kde nás provedl a informacemi zásobil milý pan průvodce.
Oblíbené bylo tento týden cvičení Traffic light game, a písnička We all go traveling by.

Kids Movement and Fitness Game – BRAIN BREAK – YouTube

TRAFFIC LIGHT GAME – Virtual PE Activity – Kids Movement and Fitness GameSTOP at the RED LightGo SLOW at the YELLOW LightGo FAST at the GREEN LightThis is a …

www.youtube.com

Příští týden ještě zůstaneme u lednových témat, ačkoliv už se nám přikrade únor. V úterý si děti domů odnesou školkové vysvědčení. Slouží k tomu, aby děti měly přehled o tom, jak vnímáme jejich počínání ve školce – kde je potřeba ještě zabrat a kde to jde dobře. Obsahuje obrázkovou a textovou část a rozhodně by bylo dobré, abyste si s nimi sedli a probrali ho.


Now, briefly on this week: We talked about means of transportation, learned to answer the question „what do these have in common?“ (= creating categories; e.g. pear, apple and banana = FRUIT; sweater, socks and pants = CLOTHING, cook, driver and hairdresser = WORK, etc. It’s good practice and fun for a car journey, for example. The children then like to invent their own „puzzles“ – categories.). We’ve been learning the phone number for the police + how to call for help from an iPhone I can’t unlock.
On Tuesday we spent time outside in the woods by the Hostivař dam. We shortened and simplified our trip back by taking a one-stop bus ride. 🙂 On Thursday afternoon we visited the Police Museum, where we were guided and supplied with information by a kind guide.
Favorites this week were the Traffic light game exercise on youtube, and the song We all go traveling by.

Next week we will stick with the January themes, although February is creeping up on us. On Tuesday, the kids will take home their preschool report cards. These are used to give the children a snapshot of how we perceive their performance in class – where they need to work harder and where they are doing well. It includes a picture and text section and it would definitely be good to sit down with them and discuss it.

Týdenní shrnutí 16. 1. – 20. 1. 2023

Tento týden jsme se zaměřili na povolání. Děti se naučily hromadu názvů (a náplní) profesí jak anglicky, tak česky. Zpívali jsme Až já budu velká, Já jsem kovaříček a favorit: Hlídač krav. Zařazeno bylo několik aktivit založených na spolupráci v týmech a samozřejmě různé předškolní dovednosti (rozpoznávání geometrických tvarů, krátkodobá paměť, sluchové vnímání, řazení podle velikosti). Ve čtvrtek jsme si udělali „laboratoř“ a byli jsme vědci. 🙂

Příští týden budou hlavním tématem dopravní prostředky, děti se taky naučí, jak přivolat pomoc (policie, záchranná služba, hasiči) a ve čtvrtek 26.1. nás čeká výlet do muzea policie! Tento výlet proběhne ODPOLEDNE, vyrazíme po obědě, návrat kolem třetí hodiny. Více info na nástěnce paní ředitelky nalevo ve vstupním prostoru školky. Pokud potřebujete dítě vyzvedávat v době, kdy budeme v muzeu, potřebujeme to vědět předem, abychom jej nechali ve školce s dětmi z Little Kids. Děkuji.


This week
we focused on jobs. The children learned a bunch of names (and meanings) of professions in both English and Czech. We sang Až já budu velká, Já jsem kovaříček, and everyone’s favorite: Hlídač krav. We included several activities based on working in teams and of course various preschool skills (geometric shape recognition, short-term memory, auditory perception, ordering by size). On Thursday we made a „lab“ and were scientists, experimenting. 🙂

Next week the main topic will be means of transport, the children will also learn how to call for help (police, ambulance, firefighters) and on Thursday 26th January we have a trip to the police museum! This trip will take place in the AFTERNOON, we will leave after lunch, returning around 3 o’clock. More info on the principal’s bulletin board on the left in the preschool entrance area. If you need to pick up your child during the time we will be at the museum, we need to know in advance so we can leave them in the preschool with the Little Kids. Thank you.

Týdenní shrnutí 9. 1. – 13. 1. 2023

Tento týden jsme se věnovali sportům a zkusili si pár prvků volejbalu, baseballu a basketbalu, přičemž jsme trénovali dovednosti jako je skok přes překážku, snožmo, koordinace oko-ruka, týmová spolupráce atp. Abychom podpořili zdravý vztah dětí k jejich tělu a ke sportu, bavili jsme se o tom, proč vůbec sportujeme.
Zaměřili jsme se také na trénink předložek (před, za, nad, pod, mezi, na).

Příští týden se budeme soustředit na povolání, proto připomínám a prosím, popovídejte si s dětmi o tom, co je vaším povoláním tak, aby uměly říct název pozice a co obnáší (např. jsem ekonomický ředitel = starám se u nás ve firmě o to, za co utrácíme penízky, počítám, kolik jich máme, ale nestačím na to sám, takže mám ještě asi 20 pomocníků… například 😄). Dojde už pořádně také na avizované téma dopravních prostředků.
Výhledově se můžeme těšit na výlet do muzea policie 🙂


This week
we tried a few elements of volleyball, baseball and basketball while practicing skills like hurdling, jumping, footwork, eye-hand coordination, etc. In order to promote a healthy relationship between the children and their bodies and sports, we talked about why we play sports in the first place.
We also practiced prepositions in Czech (behind, in front of, next to, above, under, on).

Next week we will be focusing on jobs, so please talk to the children about what your job is so that they can say the name of the job and what it entails (e.g. I’m the economic director = I take care of what we spend money on in our company, I count how much we have, but I’m not enough to do it myself, so I have about 20 helpers… for example 😄). There is also the announced topic of means of transport.
We can also look forward to a trip to the police museum 🙂

Týdenní shrnutí 3. 1. – 6. 1. 2023

Tento týden jsme se přivítali v novém roce a rozbalili dárečky, které nechal Ježíšek ve školce pro naši třídu. Největší dojem udělaly nové skládací podložky (ke stavbám větších pevností a konstrukcí samozřejmě), kostýmy a pracovní nářadí. Zatímco se mnou se děti nadšeně vrhly na výrobu nového kalendáře (tato příležitost nám posloužila také k opakování ročních období, dnů v týdnu a měsíců), s Kaitlyn se věnovaly prvnímu z našich lednových témat – sportům.

Příští týden s nimi budeme pokračovat, a přidáme i ta další zmíněná: povolání a dopravní prostředky. 

This week we welcomed in the new year and unwrapped the presents that baby Jesus left in the preschool for our class. New folding mats (to build bigger houses and structures of course), costumes and work tools were the biggest hits. While the kids enthusiastically got to work with me on making a new calendar (this opportunity also served to review the seasons, days of the week and months), Kaitlyn tackled the first of our January themes – sports.

Next week we will continue with these, and add the other ones mentioned: occupations and means of transportation.

Since the kids will still have gym class with Dominic every Thursday, I recommend getting them athletic shoes for preschool that stay firm on their feet and don’t slip on the floor.

Týdenní shrnutí 12. 12. – 16. 12. 2022

Tento týden si děláme už takovou předvánoční pohodu. Finále bude ve čtvrtek, kdy proběhne onesie/cosy/pyjama party! Děti si – pokud budou chtít – můžou přinést to nejpohodlnější, nejchlupatější oblečení nebo třeba ugly christmas sweater…prostě pohodička. Budeme rádi i pokud nám pro tento účel věnujete vzoreček (opravdu pár kousků) vánočního cukroví, podělíme se. 

Minulý týden jsme se samozřejmě soustředili především na přípravu besídky. Ta z našeho pohledu byla velkým úspěchem! Doufáme, že to vnímáte stejně, a děkujeme za bohatou účast.


We’re treating this week as a bit of a pre-Christmas feel-good prep. The finale will be on Thursday when we’ll have a onesie/cosy/pyjama party! The kids – if they want – can bring their comfiest, fluffiest outfit or maybe an ugly christmas sweater…just chill. We’d also love it if you donate a sample (really only a few pieces) of Christmas candy for this purpose, we’ll share.

Last week, of course, our main focus was on preparing for the performance. It was a great success from our point of view! We hope you feel the same way, and thank you for your generous participation.

Týdenní shrnutí 5. 12. – 9. 12. 2022

Tento týden jsme si moc užili. Úspěšná byla jak pondělní návštěva Mikuláše (letos ani nikdo neplakal!), tak snad ještě víc čtvrteční pečení s rodiči. Moc si vážíme hojné účasti z vašich řad a zároveň víme, že mnoho dalších by se rádo přidalo, ale není prostě možné nebýt v půlce dne v práci. Doufáme, že to klapne na besídku!

Besídka proběhne ve čtvrtek 15.12. a bude začínat ve čtyři hodiny. Přijďte proto prosím o něco dříve. Snažte se prosím pro každé dítě vyslat alespoň jednoho diváka. Děti pilně cvičí a těší se, že svoji snahu budou sdílet se svými blízkými.


We had a great time this week. We had a successful visit from St. Nicholas on Monday (no one cried this year!) and perhaps even more success on Thursday, baking with our parents. We really appreciate the large turnout from your ranks and also know that many others would have loved to join in, but it’s just not possible not to be at work in the middle of the day. We hope it works out at least for the performance!

The christmas performance will be held on Thursday, December 15 and will begin at 4:00. Please come a little earlier. Please try to send at least one spectator for each child. The children have been practicing hard and are looking forward to sharing their efforts with their loved ones.

And what to bring? You don’t need anything (maybe slippers if they are more comfortable than shoe covers), but please bring some light colored clothes for the kids (white, beige, brown…), or even some fur 😄 – we’ll be sheep! If you don’t have any, then at least something nice, it will be a big event after all. 😊 Feel free to bring it in the next few days and we’ll keep it safe until Thursday, so you can have peace of mind.

Týdenní shrnutí 28. 11. – 2. 12 2022

Tento týden jsme trénovali na besídku, procvičovali rytmus, taky sluchové vnímání (slabikování, počáteční písmeno), otestovali naši kreativitu a naučili se konečně ořezávat pastelky! Slyšela jsem, že lampionový průvod měl velký úspěch, děti byly plné dojmů ještě několik dní. 🙂

Příští týden (a podobně až do vánoc) budeme stále pokračovat – rodina, kultura, vánoce a další významné svátky tohoto období! Zítra dopoledne přijde Mikuláš s andělem a čertem, do pekla nikoho nedáme, bude to ok. 🙂

This week we practiced for the performance, practiced rhythm, also auditory perception (syllabication, initial letter), tested our creativity, and finally learned to sharpen crayons! I heard that the lantern parade was a great success, the children were full of impressions for days to come. 🙂

Next week (and similarly until Christmas) we will keep going – family, culture, Christmas and other important holidays of the season! Tomorrow morning St. Nicholas will come with an angel and a devil, we won’t put anyone in hell, it will be ok. 🙂

Týdenní shrnutí 21. 11. – 25. 11. 2022

 • 29. listopadu, tedy pozítří, jste zváni na lampionový průvod! Lampionky doporučujeme přinést vlastní. Sraz v 16hod ve školce, vyrážíme 16.15 na krátkou procházku v okolí. Na závěr, pokud se nemýlím, vás čeká malé občerstvení na zahradě. 🙂
 • 1. prosince dopoledne se ve škole koná soutěž v angličtině. Zúčastní se jí i pár vybraných dětí z naší třídy. Rodiče budou informováni.
 • 5. prosince v 10hod přijde do školky Mikuláš s čertem a andělem. Jsou to studenti z gymnázia, jsou šikovní a opatrní. 😊
 • 8. prosince 10–12hod proběhne vánoční pečení s rodiči. Jste srdečně zváni, dejte prosím vědět paní ředitelce. Vše bude připraveno, nemusíte nic nosit, jen sebe. 🙂
 • 15. prosince se pak uskuteční slavnostní vánoční besídka. Začínáme v 16hod! Rodina a přátelé jsou srdečně zváni, prosíme, vyšlete alespoň jednoho diváka pro každé dítě. Děti na besídku opravdu poctivě a dlouze trénují a nepřejí si nic víc než svoje úsilí sdílet se svými milovanými. Těšíme se!

Nyní už k pravidelnému vysílání:
Tento týden jsme především už trénovali na besídku. Rádi bychom pro vás sice měli nějaké překvapení, asi ale všechno uslyšíte desetkrát cestou v autě dřív, než se besídky dočkáme. 😄 V rámci této přípravy jsme zpívali, tancovali a procvičovali rytmus. Nadšeni z prvního sněhu jsme vyrobili výzdobu sobíků do třídy a rukavic na nástěnku (procvičili jsme stříhání a lepení). V neposlední řadě jsme reorganizovali knihovnu s nadějí lepší udržitelnosti, pověděli jsme si, jak se jmenují některé části knihy (hřbet, desky, přebal), ukázali jsme si, jak knížky do knihovny ukládat, a dokonce si děti svoji vlastní knihu vyrobily. 🙂
Rozloučili jsme se s tématem jídla a přivítali jsme téma rodina.

Příští týden budeme pokračovat podobně – příprava na besídku, aktuální události (lampiony), rodina, vánoce. 

 • On November 29th, the day after tomorrow, you are invited to the lantern parade! I recommend bringing your own lanterns for the kids. Meet at 4pm in the preschool, leaving at 4.15pm for a short walk around the area. At the end, if I’m not mistaken, there will be a small refreshment in the garden. 🙂
 • On the morning of the 1st of December there is an English competition at school. A few selected children from our class will take part in it. Parents will be informed.
 • On December 5th at 10am St. Mikulas will come to the school with the devil and angel. They are students from the high school, they are clever and careful. 😊
 • On December 8th 10-12hrs there will be Christmas baking with parents. You are invited, please let the headmistress know. Everything will be ready, no need to bring anything but yourself. 🙂
 • Then on December 15th there will be a festive Christmas party. We start at 4 pm! Family and friends are invited, please send at least one spectator for each child. The children have been practicing really hard and long for the performance and wish nothing more than to share their efforts with their loved ones. We are looking forward to it!

Now on to the regular posting:
First of all, we have been practicing for the performance this week. While we’d love to have some surprises for you, you’ll probably hear everything ten times on the car ride before we get to the performance. 😄 During this preparation we sang, danced and practiced rhythm. Excited about the first snow, we made reindeer decorations for the classroom and gloves for the board (we practiced cutting and gluing). Last but not least, we reorganized the library with the hope of it being more sustainable, we learned the names of some parts of a book (spine, boards, cover), we showed how to store books in the library, and the children even made their own book. 🙂
We said goodbye to the food theme and welcomed the family theme.

Next week we will continue in a similar way – preparing for the performance, current events (lanterns), family, Christmas.

Týdenní shrnutí 14. 11. – 18. 11. 2022

Tento týden bylo naším tématem dál jídlo. Děti byly např. vesměs dost překvapené, co všechno jsou mléčné výrobky. 🙂 Úterní dopoledne jsme věnovali tělocviku (práce s míčem), což si v následujících dnech v obměněné podobě zopakujeme. Ve středu jsem se dětem pokusila (s mnoha zjednodušujícími nepřesnostmi) vysvětlit události kolem 17. listopadu 1989. Byli skvělí! Nejvíc se dětem líbil páteční „kurz vaření“. Společnými silami jsme oškrábali, nakrájeli a ochutili mrkvové a batátové hranolky pečené v troubě, a každý si přichystal taky svoji vlastní pizzu.

Příští týden začne intenzivnější příprava na vánoční besídku! Nezdá se to, ale už je to za rohem. Téma jídla se nám začne prolínat s tématem rodiny a kultury.

This week our theme continued to be food. For example, the children were very surprised by what dairy products are 🙂 Tuesday morning we devoted to gym (working with a ball), which we will repeat in a modified form in the following days. On Wednesday, I tried to explain to the kids (with many simplistic inaccuracies) the events surrounding November 17, 1989. They did great! The children enjoyed the Friday „cooking class“ the most. Together we peeled, cut and seasoned carrot and sweet potato chips baked in the oven, and everyone made their own pizza too.

Next week, the intensive preparation for the Christmas performance will begin! It doesn’t seem like it, but it’s just around the corner. The theme of food will begin to intertwine with the theme of family and culture.

Týdenní shrnutí 7. 11. – 11. 11. 2022

Tento týden jsme se dle plánu dále věnovali smyslům. Děti si na malý okamžik vyzkoušely vnímání světa jako nevidomí a neslyšící. Seznámily se s osobnostmi bojujícími za práva a lepší život pro tuto komunitu (Louis Braille, Helen Keller) a s Braillovým písmem. Kousíčky znakového jazyka se učíme průběžně, a tak nemohl chybět ani tento týden. 🙂Znovu jsme navštívili „naše stromy“ – připomenu, že letos v rámci celoročního environmentálního projektu „stromový skřítek Entík“ poprosil naše děti, aby tu a tam chodily zkontrolovat jeden konkrétní strom v okolí školky (chodíme k nim v rámci dopoledních vycházek). Cílem je zejména vnímat jeho změny v průběhu školního roku a rozdíly oproti jiným druhům a upevnit kladný vztah k přírodě a životnímu prostředí.
Děti se také učily rozlišovat různé skupiny potravin a v pátek byl tématem svátek sv. Martina.

Příští týden nás čekají další aktivity zaměřené na jídlo. Ve čtvrtek je státní svátek, školka zavřená, v pátek ale otevřeno máme. Jistě někteří z vás plánují prodloužený víkend, tak ať vám vyjde počasí. 😊 V týdnu si určitě zase odkryjeme něco z historie Česka (Československa) a povíme si o důvodu čtvrtečního svátku.

This week we continued to work on the senses as planned. For a small moment, the children experienced perceiving the world as blind and deaf. They learnt about some of the figures fighting for rights and a better life for this community (Louis Braille, Helen Keller) and about Braille alphabet. We learn bits and pieces of sign language on an ongoing basis and this week was no exception. 🙂
We revisited „our trees“ – I’ll remind you that this year, as part of our year-long environmental project, the „tree elf,“ Entik, asked each child to go check on one particular tree around the preschool every now and then (we go to them as part of our morning walks). The aim is mainly to take note of its changes during the school year and the differences compared to other species, and to reinforce a positive relationship with nature and the environment.
The children have also been learning to distinguish between different food groups and on Friday the theme was St Martin’s Day.

Next week we will have more activities focusing on food. Thursday is a public holiday and the preschool is closed, but we are open on Friday. I’m sure some of you are planning a long weekend, so let’s hope the weather cooperates. 😊 During the week we will surely uncover some of the history of the Czech Republic (Czechoslovakia) like we did for the previous holidays and talk about the reason for Thursday’s holiday.

Týdenní shrnutí 24. 10. – 27. 10. 2022

Tento týden jsme se halloweenu věnovali i při aktivitách. Využili jsme je i k tomu, abychom se naučili názvy prstů a pověděli si zase něco víc o našem těle. Trénovali jsme grafomotoriku a zpívali jsme „One little pumpkin“ (první cca 4 minuty zde). Kaitlyn s dětmi pracovala také na správné péči o zuby.
Ve čtvrtek jsme si udělali „české dopoledne“ v souvislosti s pátečním státním svátkem. Děti trénovaly rozpoznat tvar naší republiky, naši vlajku a státní znak. Velkou zábavou pak bylo překládání vět za pomoci překladače do slovenštiny. 😄

Příští týden, ačkoliv začíná listopad a s ním nová témata, ještě neopustíme lidské tělo a budeme si povídat například o našich smyslech

This week we have been focusing on Halloween in our activities. We also used them to learn the names of our fingers and talk about our bodies again. We practiced our graphomotor skills and sang „One little pumpkin“ (first approx. 4 minutes here). Kaitlyn also worked with the children on proper dental care.
On Thursday, we had a „Czech morning“ in conjunction with Friday’s national holiday. The children practiced recognizing the shape of our republic, our flag, and our national emblem. The big fun was translating sentences into Slovak with the help of a translator. 😄

Next week, although November starts and with it new topics, we will not leave the human body yet and we will talk about our senses, for example.

Týdenní shrnutí 17. 10. – 21. 10. 2022

Tento týden se nesl samozřejmě především ve znamení bruslení, které si děti opravdu užily a kde během těch pěti dní udělaly veliké pokroky. Trenéři s dětmi trpělivě a umně pracovali a děti vydržely na ledě vždy celou hodinu s jednou kratičkou pauzou na čajík.
Odpoledne jsme se věnovali aktivitám zaměřeným na poznávání fungování našeho těla, zejména trávicí soustavě a kostem. Pomáhal nám také kostlivec Bořivoj zapůjčený ze školy a koukání na příslušné epizody legendárního seriálu Byl jednou jeden život.

Příští týden budeme kombinovat téma lidského těla s Halloweenem a ke konci týdne také s tématem pátečního svátku – výročí vzniku naší země. Ve středu a ve čtvrtek jsou ve školách podzimní prázdniny, očekáváme proto menší docházku i u nás, ale otevřeno máme jako obvykle. V pátek je pak státní svátek – školka bude zavřená. V pondělí 31.10. mohou děti přijít v maskách a kostýmech; budeme slavit Halloween!👻🎃

Týdenní shrnutí 10. 10. – 14. 10 2022

Tento týden se děti naučily něco o tom, jak naše tělo bojuje proti bacilům (mytí rukou, vitamíny, práce bílých krvinek, …). V pondělí jim také Kaitlyn pověděla o kanadském Díkuvzdání, v úterý jsme si užili drum circle a v pátek jsme si v návaznosti na šípky nalezené na vycházce do lesa udělali „šípkové odpoledne“.

Příští týden budeme vždy dopoledne na bruslení! Odjíždí se každý den jindy, někdy i před devátou, prosím hlídejte si časy – najdete je v e-mailu od paní ředitelky. Pokud se opozdíte, dítě stráví dopoledne s dětmi z Little Kids, dokud se nevrátíme. Od oběda pak den bude probíhat standardně. 


This week
the kids learned about how our bodies fight germs (hand washing, vitamins, white blood cells work,…). On Monday Kaitlyn also told them about Canadian Thanksgiving, on Tuesday we enjoyed taking part in a drum circle, and on Friday we had a „rose hip afternoon“.

Next week we will always be skating in the morning! We leave at a different time each day, sometimes before 9am, please keep an eye on the times – you will find them in the email from Markéta. If you are late, your child will spend the morning with the Little Kids until we return. From lunchtime onwards the day will then run as normal.

Týdenní shrnutí 3. 10. – 7. 10. 2022

Tento týden se děti naučily spoustu nového. Procvičili jsme dny v týdnu a naučili jsme se k nim dokonce znaky v českém znakovém jazyce. Dál jsme trénovali měsíce a k podzimním jsme přidali zimní (prosinec, leden, únor). Aby si děti zapamatovaly název měsíce aktuálního, ve středu jsme měli „jelení odpoledne“. Četli jsme o jelenech a koukali na videa, děti se dozvěděly, co je to říje, s jelení tematikou jsme vyráběli a také zpívali a tancovali Na tý louce zelený. Tento týden jsme si povídali také o podzimní sklizni a četli mj. pohádku O Veliké řepě a zpívali Šel zahradník do zahrady a Pod naším okýnkem. Kaitlyn s dětmi pilovala výrazy pro části těla; česky je většina dětí ovládá. Děti také iniciovaly konverzace u svačin a obědů na téma toho, co která potravina dělá pro naše tělo.

Příští týden se tak dále zaměříme na to, jak naše tělo funguje. A v úterý 11.10. nás čeká výlet za kulturou! Pojedeme na tzv. drum circle. Abychom vše stíhali, budeme odcházet na svačinu už krátce po deváté, přiveďte proto prosím děti zavčas.

 slovíčka:
anglicky – small / big, tall / short (malý, velký, vysoký, nízký/krátký), medium (střední), body parts (části těla, např. head, eyes, ears, nose, mouth, stomach, back, arms/hands, legs/feet…)
česky – dny v týdnu, měsíce, části těla

This week the kids learned a lot of new things. We practiced the days of the week and even learned the signs for them in Czech sign language. Next we practiced our months and focused more on the winter months (December, January, February). To help the children remember the name of the current month, we had a „deer afternoon“ on Wednesday. We read about deer and watched videos, the children learnt what a rut is, we made deer themed crafts and also sang and danced. This week we also talked about the autumn harvest and read, amongst other things, the story of The Great Turnip and sang czech harvest songs. Kaitlyn practiced the words for body parts with the children; most of the children know them in Czech. The children also initiated conversations at snacks and lunches about what each food does for our bodies.

Next week we will continue to focus on how our bodies work. And on Tuesday, October 11, we have a  trip coming up! We will be going to a drum circle. To keep up with everything, we will be leaving for snack shortly after 9:00, so please bring your children on time.

Vocab:
English – small / big, tall / short, medium, body parts, e.g. head, eyes, ears, nose, mouth, stomach, back, arms/hands, legs/feet…
Czech – days of the week, months, body parts

Týdenní shrnutí 26. 9. – 30. 9 2022

Tento týden byl největším zážitkem určitě úterní výlet na Václavské náměstí. Někoho nejvíc zajímal Václav (a jeho dvojče na obráceném koni v Lucerně), u někoho zvítězila cesta metrem. 😄 Vzala jsem dětem svůj starý foťák, aby mohly jako správní turisté taky výlet zdokumentovat; výsledky najdete na Twigsee.
Trochu jsem nás oproti plánu přecenila a oblečení se tak budeme věnovat až v příštích týdnech. Zvládli jsme se ale seznámit s dny v týdnu i s měsíci (víc jsme se dál věnovali těm „podzimním“ – září, říjen, listopad) a děti se naučily říkanku s pohybem Stojí, stojí bedla a písničku o houbách Mushroom song (např. zde).

Příští týden se začneme věnovat novým, říjnovým tématům: naše tělo a zdraví. Budeme také ale nadále poctivě trénovat názvy měsíců, a především dnů v týdnu a jejich částí (ráno, večer atp.). Ve středu také začíná plavání!

Slovíčka:
anglicky – kite (drak), wind (vítr), windy (větrno), to blow (foukat)
česky – měsíce v roce

This week‚s highlight was definitely the Tuesday trip to Wenceslas Square. Some kids were most interested in Wenceslas (and his twin on the upside down horse in Lucerna), others were won over simply by the metro journey. 😄 I brought my old camera so the kids could document the trip like good tourists; you can find the results on Twigsee.
I’ve overestimated us a bit compared to the plan and we’ll get to talking about clothes in the next few weeks. But we did manage to get familiar with the days of the week and months (we continued to focus more on the „autumn“ ones – September, October, November) and the kids learned a rhyme with movement, Stojí stojí Bedla, and the Mushroom song.

Next week we start October and with that we get to new topics in the preschool: our body and health. But we will also continue to practice the names of the months, and especially the days of the week and their parts (morning, evening, etc.).

Vocab:
English – kite, wind, windy, to blow
Czech – months of the year

Týdenní shrnutí 19. 9. – 23. 9. 2022

Tento týden jsme se věnovali rozeznávání a charakterizování ročních období a jejich pojmenovávání v češtině i angličtině. Ve čtvrtek jsme oslavili poslední den léta (i s „poslední“ zmrzlinou!) a přivítali jsme podzim. Seznámili jsme se s fungováním teploměru, který máme přede dveřmi na zahradu a ke kterému máme vizuální pomůcku, která dětem pomáhá samostatně zhodnotit, jak se obléct na pobyt venku.
V pátek jste mohli slyšet od dětí záhadné povídání o třpytivém lístečku, „který jim donesl kouzelný strom“. 😊 Dovolte, abych do toho vnesla trochu světla: v pátek se totiž děti poprvé seznámily s tajemným stromovým skřítkem Entíkem, který nám nechal ve školce vzkaz. Jeho posláním je chránit a starat se o stromy. Má ale moc práce, a proto prosí děti z Dino školky, aby mu pomohly. Entík vybral každému strom, který prosí, abychom tu a tam navštívili a podívali se, jak se má. Jestli má listy, jakou mají barvu a tvar, jestli na něm něco kvete nebo roste atd. Tohoto úkolu se děti statečně ujaly a my vyrazili po šipkách najít všechny „naše“ stromy. Toto bude takový náš environmentální projekt po celý školní rok – Entík vždy v tajnosti dopraví dětem třpytivý lísteček, což bude známka toho, že máme jít stromy znovu omrknout. 🙂

Příští týden se začneme věnovat měsícům a dnům v týdnu, víc se taky zaměříme na oblečení a oblékání.
Ve středu je státní svátek (školka zavřená) a s ním bude spojen náš program na úterý! V dopoledním programu vyrazíme (hromadnou dopravou) podívat se na Václava na Václavském náměstí. Děti nepotřebují nic mimořádného s sebou.

Slovíčka:
anglicky: seasons (of the year) – spring, summer, fall, winter
česky: teplo x zima, teploměr

This week we have been focusing on identifying and characterizing the seasons and naming them in both English and Czech. On Thursday we celebrated the last day of summer (with the „last“ ice cream!) and welcomed autumn. We learnt about the workings of the thermometer we have outside our garden door, which serves as a visual aid to help the children independently assess how to dress for being outside.
On Friday you could hear the children tell a mysterious story about a glittery leaf „brought to them by a magic tree“. 😊 Let me shed some light on this: on Friday, the children met the mysterious tree elf, Ent, for the first time, who left a message for us. His mission is to protect and care for the trees. But he’s too busy, so he asks the children from Dino Preschool to help him. The little Entík has chosen a tree for each of us to visit now and then to see how it is doing. If it has leaves, what colour and shape they are, if anything is blooming or growing on it, etc. The children bravely undertook this task and we set out to find all „our“ trees by following arrows. This will be an environmental project throughout the school year – Entík will always secretly deliver a glittery leaf to the children as a sign to go and check out the trees again. 🙂

Next week we will start looking at the months and days of the week, we will also focus more on clothes and dressing up.
Wednesday is a national holiday (preschool closed) and our program for Tuesday will be linked to that! In the morning program we will go (by public transport) to see Wenceslas at Wenceslas Square. The children do not need anything out of the ordinary with them.

Vocab:
English: seasons (of the year) – spring, summer, fall, winter
Czech: teplo x zima, teploměr

Týdenní shrnutí 12. 9. – 16. 9. 2022

Tento týden jsme se soustředili na roční období (části roku, kdy má příroda různé úkoly: probouzí se – je plná síly – začíná být unavená – odpočívá) a na počasí. Snažili jsme se vytěžit co nejvíc z nepřízně počasí a tématem nám tak byl i déšť. Dokonce jsme se v dešti vydali na krátkou vycházku, abychom se přesvědčili, jestli máme do deště vhodné oblečení. Někteří jsou vybaveni perfektně, někteří spíš vůbec. Prosím, aby děti měly ve školce připravené nepromokavé boty, nepromokavé kalhoty a nepromokavou bundu s kapucí (pláštěnku). Nejen pro případ přímého pobytu venku v dešti, ale také, aby mohly např. na hřiště, které je ještě mokré po dešti dřívějším.
Trénovali jsme jemnou motoriku a počítání. Zpívali jsme Prší, prší, Kočka leze dírou a Rain, Rain, Go away a Kaitlyn převzala procvičování pojmenovávání tvarů do angličtiny.

Příští týden budeme pokračovat v rozeznávání ročních období, tvarů, čísel, a naučíme se pracovat s teploměrem a vhodně se podle něj obléct.

This week we focused on the seasons (the parts of the year when nature has different tasks: waking up – full of energy – getting tired – resting) and the weather. We tried to make the most of the bad weather and so the theme for some of our activities was rain. We even went for a short walk in the rain to see if we had appropriate clothing. Some are equipped perfectly, some rather not at all. Please make sure the children have waterproof boots, waterproof trousers and a waterproof jacket with a hood (raincoat) ready in the preschool. Not only for being out in the rain directly, but also so that they can, for example, go to the playground, which is still wet from the rain earlier.
We practiced fine motor skills and counting. We sang Prší, prší, Kočka leze dírou and Rain, Rain, Go away and Kaitlyn took over the practice of naming shapes in English.

Next week we will continue to learn to recognise the seasons, shapes, numbers, and learn how to use an outdoor thermometer and dress appropriately.

Týdenní shrnutí 5. 9. – 9. 9. 2022

Tento týden nebyl pro děti vůbec snadný – přece jen to byl první úplný týden nového školního roku! Zatím se (obrazně) perou se skupinovou dynamikou. Musí teprve přijít na to, jak spolu ve třídě vycházet ke spokojenosti všech. Zvládají to ale dobře.
Co se týče programu, zvládli jsme toho spoustu: trénovali jsme barvy (např. Čáp ztratil čepičku + eng. ekvivalent), tvary (zatím jsme se omezili na kolečko, čtverec, obdélník a trojúhelník) a počítání (pojmenování čísel, přiřazování počtu k číslici atd.). Začali jsme se seznamovat s kalendářem a pro různé aktivity využili témata počasí a dinosaurů. Bez tělocviku nezahálíme a ve čtvrtek jsme se pěkně protáhli u překážkové dráhy a u Head, shoulders, knees and toes. Zpívali jsme Prší prší a naučili se básničku na procvičování prstíků. Přečetli jsme mimo jiné první dvě z řady oblíbených dinosauřích knížek od Jane Yolen a Marka Teague (How do Dinosaurs Play with their Friends a How do Dinosaurs Show Good Manners) a kouzelnou Juna’s Jar.

Příští týden navážeme a naše znalosti snad prohloubíme, rozšíříme a upevníme.

Přikládám (a obvykle budu) i slovíčka, která můžete při nějakých příležitostech doma, třeba po cestě v autě, k tématu trénovat:

anglicky – barvy, dny v týdnu, paper (papír), scissors (nůžky), glue (lepidlo), pencil (tužka)
česky – kolečko/kruh, čtverec, obdélník, trojúhelník

This week was not an easy one for the kids – after all, it was the first full week of the new school year! So far, they are struggling with group dynamics. They have yet to figure out how to get along in the classroom to everyone’s satisfaction. They are doing well, though.

As far as the program, we managed to do a lot: we practiced colors (czech and english), shapes (in czech), and counting (naming numbers, matching a number of objects to a digit, etc.). We have started to learn about the calendar and have used the themes of weather and dinosaurs for different activities. We don’t dispair without PE and on Thursday we had a good stretch at the obstacle course and Head, Shoulders, Knees and Toes. We learned a new song and a rhyme. We read two of a series of popular dinosaur books by Jane Yolen and Mark Teague (How do Dinosaurs Play with their Friends and How do DInosaurs Show Good Manners) and the magical Juna’s Jar, amongst others.

Next week we will follow up and hopefully deepen, extend and solidify our knowledge.

I’ve included (and usually will) vocabulary that you can practice on the topic at home, perhaps in the car on the way:

English – colours, days of the week, paper, scissors, glue, pencil
Czech – kolečko/kruh, čtverec, obdélník, trojúhelník

Přijďte zažít Vaši novou školu osobně


Přijďte se přesvědčit na vlastní oči. Rádi Vás uvítáme na dnech otevřených dveří, nebo přijďte navštívit vyučování a poznejte, jak to u nás chodí.


  Informace


  Školné

  Našim žákům a studentům poskytujeme nadstandardní vzdělání. Abychom ho zajistili v odpovídající míře a kvalitě, platí se v našich školách školné. 

  Doprava dětí

  Jednou z dalších předností a výhod naší školy je vlastní autodoprava. Ta slouží bezpečné přepravě dětí na školní akce, výlety a jiné vzdělávací aktivity. 

  Stravování

  Našim cílem v oblasti školního stravování je, aby se děti ve škole skutečně stravovaly.

  Školní poradenské pracoviště

  Školní poradenské pracoviště poskytuje pedagogicko-psychologickou poradenskou pomoc.

  Jak se k nám dostanete?

  Naše škola sídlí v ulici Bellova 352, která se nachází jen pár minut chůze od Hostivařské přehrady nedaleko metra C.