Aktuality ze základní školy

Příští stanice: VLTAVA! 🛶 ☀️

Děti 6. A, primy, 7. A a sekundy v uplynulém týdnu sjížděly řeku Vltavu. 🛶 Při nekonečně dlouhých plavbách romantickou krajinou se děti naučily základům raftingu. Kromě toho stihly mnoho dalšího, například poznaly krásy malebného Českého Krumlova, podílely se na vaření večeře a také po ní uklízely 😁
Všichni jsme si vodácký kurz užili a v pořádku jsme v pátek přijeli domů!

En fin, Paris. Tahle kráska na Seině nás přivítala s otevřenou náručí. Na fotografii s pařížským symbolem ozdobeným olympijskými kruhy. 💙 ❤️🤍

Žáci 6.A, 7.A, primy a sekundy zdraví z vodáckého kurzu na Vltavě.
První den jsem zvládli skvěle, instruktoři nás chválí a dnes nás čeká nejdelší úsek Rožmberk-Český Krumlov. 🌞 🚣‍♂️

Střípky ze třetího dne ve Francii. Cíl byl jasný – klášter Mont Saint-Michel. Přišla na řadu i ochutnávka ve francouzských restauracích. C’etait bon.

Salut de la France! Naší první stanicí na cestě Normandií je přeslavné město Chartres a její středověká perla – gotická katedrála ukrývající plášť panny Marie. Nyní již směřujeme do malebného Vitré. À bientôt.

Děti ze 2.A se vydaly na procházku do Zooparku Milíčov za poznáním hospodářských zvířat. Cestou jsme prozkoumali i Milíčovský les a rybníky.

Žáci 1.A a 2.A si moc užili návštěvu spisovatele Rostislava Poláčka.

Ještě jednou děkujeme mamince Elinky za organizaci krásné a velice důležité besedy o důležitosti opylovačů. Děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací, jako např. kolik má včela očí, jak dlouho žijí včely a kolik vyprodukují medu za celý svůj život…
V květnu se žáci 2.A učili o tom, jak pečovat o své zdraví.
V rámci tohoto tématu jsme navštívili Matyldy maminku v její ordinaci, kde jsme si vyzkoušeli, co obnáší práce dětské lékařky. Byli jsme dokonce svědky očkování miminek 😊.

„Pohřbít nebo nepohřbít?“ Tuto otázku si dnes položili žáci 9. A a Kvarty A, když společně vyrazili na představení Antigona do pražského Divadle Komedie.

Den dětí jsme letos oslavili jak se patří!

Dinosauři prolomili brány Jurského parku a vnikli na pozemek školy. Děti se s touto novou zkušeností musely vypořádat a splnit hned 7 úkolů, aby se jim podařilo dinosaury zahnat s pomocí ošetřovatelů zpět do klecí.
Úkoly byly tematicky zaměřené a praktické např. lov triceratopse, dráha v dinosauřích stopách, prehistorické vykopávky a nálezy kostí, výroba speciálního dalekohledu, poznávání dinosaurů a jejich stop a další.

Nakonec vše dobře dopadlo a tuto malou invazi děti přežily ve zdraví, a dokonce za odměnu dostaly i dárečky.

Tímto děkujeme Cinema City Letňany za štědrý dar v podobě speciálních kelímků, a také všem dětem, které se zúčastnily!

Žáci pátých tříd se vrátili z jazykového pobytu ve španělské Murcii, kde kromě několikadenní výuky v partnerské škole Colegio Severo Ochoa navštívili přímořské město Alicante a také La Manga, což je široký pás země lemovaný dvěma moři. U moře zvaného Mar Menor si mohli okusit doslova na vlastní kůži léčivé bahno a odpoledne pak strávili u moře Středozemního.
Celý pobyt se vydařil a děti si vše velmi užily.

Co všechno zažili naši čtvrťáci během týdenního jazykového pobytu v Anglii? Návštěvu lesní školy, výlet do Legolandu, Canterbury a Ramsgate a také zajímavé sportovní aktivity.

Veolia Energy Street Football 2024

Naši studenti konkrétně tým Dino Sporťáci se umístili na pátém místě. Takže páté místo z 16, to je krásný úspěch. Příští rok můžeme myslet i výše. Každopádně se studenti mohli zúčastnit i VIP zápasu s legendou a fotbalistou a bronzovým medailistou z Eura 2004 Vladimírem Šmicerem a poměřit síly s dalšími skvělými fotbalisty a fotbalistkami ⚽️ ❤️

I 3.A má úspěšně za sebou pobyt v Anglii. Děti docházely do lesní školy, kde zkoumaly přírodu a odlišné prostředí spolu s rodilými mluvčími. Na závěr pobytu dostaly certifikát a už se těší zpět domů. 

4.A navštívila historické město Canterbury a tunely v Ramsgate – tyto původně železniční tunely sloužily za 2. světové války jako úkryt pro obyvatele města.

První dny jazykového pobytu 3. a 4. třídy v Anglii.

Studijní jazykový pobyt žáků pátých tříd je v plném proudu…
Děti navštívily španělskou základní školu Colegio Severo Ochoa, ve které strávily celý den výuky ve španělském jazyce.
Děti jsou nadšené a mají již první španělské kamarády. 😊

4. A navštívila výstavu Tima Burtona v Obecním domě. Imaginaci, fantazii a absurditě se meze nekladly. Tvůrce nás až zaskočil svými představami a vizemi. To jak Tim Burton chápe realitu kolem, nás se absolutně vymyká všemu, na co jsme zvyklí. Byl to skutečně zážitek.

Tak jsme tu naší čarodějnici upálili! Děti si s ní daly hodně práce a pak stačilo škrtnout zápalkou, a byla ty tam. O to více jsme si pak ale vychutnali krásně opečené vuřty, topinky a jiné pochoutky. Vše doplnila klasická táboráková hudba a dobrá nálada. 

Máme za sebou další ročník talentové show pod taktovkou školní družiny. Letos jsme mohli vidět taneční skupiny i jednotlivce, pěvecké výkony, skvělou hru na flétnu, body surprise i fotbalové nadšence. Všem dětem patří velký obdiv za jejich odvahu a odhodlání nacvičit originální vystoupení. Výhercům gratulujeme a budeme se těšit na další ročníky!

Minulý týden žáci 1.-3. třídy dosáhli v turnaji McDonald cupu 3. místo a 4.-5. třída 4. místo. Děti si moc užily tento turnaj ⚽️

Během dubna se 6. A a Primou A společně vyrazili na exkurzi do rodinné sklárny Rückl v Nižboru. Žáci se dozvěděli, jak se skleněné nádobí tvoří a sami si pak mohli vyzkoušet i broušení skla, ze kterého si každý odnesl vlastní originální designovou skleničku.

Den země

Žáci 2. stupně si pro své mladší kamarády připravili velice poučné prezentace a kvízy. Dozvěděli jsme se velmi zajímavé a důležité informace o recyklaci, fast fashion, škodlivosti plastů, plastech v mořích a čím můžeme plasty nahradit. Během dne si děti získané informace ještě upevnily při skupinkových aktivitách. Nechybělo ani setí, sázení a samozřejmě úklid okolí školy.
Nezapomeňte, že starat se o svou planetu musíme každý den 😉
4. A spolu s 9. A oslavily Světový den knihy. „Deváťáci“ nám vysvětlili, co pro ně knihy znamenají.
Podle nich je důležité najít žánr, který nám bude dávat smysl. Čtou i literaturu odbornou (šachy) a zaměřenou na seberozvoj.
Probírali jsme dokonce i Bibli a její význam. Shodli jsme se společně na tom, že knihy nám zásadně pomáhají. Rozvíjejí naši slovní zásobu a všeobecný rozhled.
V závěru nám pomohli vymyslet název a první věty naší krátké povídky. Bylo to moc příjemné setkání. Děkujeme.

Tercie a 8.A navštívili v pražské Zoo komentovanou prohlídku pavilonů plazů a obojživelníků.

Třída 4. A navštívila expozice Minerálů a Evoluce v Národním muzeu Praha. Žáci byli uchvácení krásou budovy i jednotlivými sbírkami. Obě expozice zásadně doplnily témata, kterým se věnujeme v přírodovědě. Obě patra nám svými exponáty z živé i neživé přírody skutečně učarovala. Nečekali jsme to množství ani tu nepředstavitelnou rozmanitost. Berme dnešní den jako ochutnávku místa, kam je dobré se vracet.

Žáci 2.A se učili o České republice a o našem hlavním městě.
Jejich modely známých pražských budov si můžete prohlídnout u recepce školy👏👏👏.
Děti z 3.A si vzaly křídy namotané na provázku, využily pěkného počasí a v rámci geometrie rýsovaly křídami na chodník. Poté se vrátily zpět do lavic a řekly si, jak zacházet bezpečně s kružítkem a následně rýsovaly kružnice na papír.
Během hodiny světa práce si dodělaly krásné motýlky, kteří jim nyní létají ve třídě. 😊

Toulcův dvůr – Mafián v ptačí říši

Žáci 2.A se opět vydali do Toulcova dvora. Tentokrát bylo naším cílem dozvědět se, kdo je mafiánem v ptačí říši. Víte, proč si kukačka klade vajíčka do cizích hnízd? A proč chrání ostatní ptáčky před dravci? Co udělá kukačka hned po vylíhnutí? A věděli jste, že nejenom kukačka klade vajíčka do cizích hnízd? Čím přikrmovat ptáčky? Proč nesmíme dávat kachnám a labutím pečivo? A jaká prostředí jsou pro ptáčky bezpečná? Na všechny tyto otázky vám dokážou odpovědět žáci 2.A. Můžete se jich též zeptat, jaký tvar zobáku mají různí ptáčci a proč…

Velikonoční nálada přišla i do družiny. S dětmi jsme si vyrobili nápadité slepičky, zajíčky i beránky. Zkoušeli jsme vyrobit vlastní vajíčka, ale raději jsme zůstali u těch slepičích, která jsme také barvily a zdobily různými technikami. Všechny děti byly moc šikovné a odnesly si domů spoustu výrobků.

Žáci 2.A a 3.B měli tento týden příležitost zamyslet se v mobilním planetáriu nad důležitostí vody. Uvědomili jsme si, že voda je zázrak přírody, který je nezbytně důležitý pro život. Vody si musíme vážit a dobře se o ni starat.

Žáci 1. stupně si doslova prožili velikonoční příběh.
Opět mockrát děkujeme lektorce paní Hercikové za velice poutavé představení příběhu Stalo se v Jeruzalémě a připomenutí pravého významu Velikonoc.

Žáci 2.A se vydali do centra Prahy, aby na vlastní oči poznali krásu našeho hlavního města, o kterém jsme si povídali při hodinách Prvouky. Měli jsme dokonce štěstí i na pana prezidenta. Nyní nás čeká zajímavý projekt, na který se můžete těšit v dubnu. Více neprozradíme 😉

Desátý ročník úspěšné vzdělávací španělské soutěže DÍA Ň se opět vydařil.
Žáci 2. stupně ZŠ a studenti nižšího gymnázia dali do tohoto nádherného projektu všechno😊 a výsledek stál opravdu za to.
Ještě jednou všem třídám moc gratulujeme!

4.A navštívila festival dokumentárních filmů Jeden svět. Festival každoročně organizuje humanitární organizace Člověk v tísni.
Děti shlédly 3 filmy, které představily silné autentické dětské příběhy. Po každé projekci následovala diskuze, při které byli všichni konfrontováni s jinakostí, empatií a pochopením pro svět, který je diametrálně vzdálen od našeho každodenního prožívání. Těšíme se na další ročník a jistě některý film navštívíme i s rodiči.
Na Václavském náměstí jsme také navštívili pietní místo upálení Jana Palacha i jeho společný pomník s Janem Zajícem.

4. A navštívila Dendrologickou zahradu v Průhonicích v rámci programu Příroda na jaře. Působivé vyprávění paní lektorky a aktivity, která pro děti připravila, byly skutečným zážitkem. Sledovat, jak se příroda pozvolna probouzí a připravuje, bylo radostné.

Pozdrav z lyžáku v Alpách. Všichni zdraví, zranění žádné, sněhu dost, počasí krásné.

Žáci 2.A se vydali do Toulcova dvora. Tentokrát jsme navštívili domácí zvířata. Dozvěděli jsme se spoustu nových a důležitých informací o tom, co zvířátka potřebují a jak se o své domácí mazlíčky máme starat.

Masopust je období veselení se, hodování a zábavy. Nic z toho nechybělo i při našich oslavách tohoto svátku ve družině. Sportovní dráha prověřila hbitost, kreativitu jsme podpořili výrobou masek a karnevalových čepiček,  vědomostní kvíz a přiřazování děti obohatily o nové poznatky. Na závěr nechyběla zábava, hry a samozřejmě koláče a koblihy všech možných druhů.

Beseda se spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou

Spisovatelka dětských knih Zuzana Pospíšilová přišla dětem vyprávět o tom, jak vznikají její příběhy, kolik knih už napsala a jak začala psát. Představila nám svou nově vydanou knihu a prozradila nám i veliké tajemství o své další knize… Autorka dětem velice poutavě četla a vyprávěla úryvky ze svých knih. Po besedě si každá třída odnesla knižní dárek a autogramy.

V týdnu proběhlo školní kolo Zeměpisné olympiády. Zúčastnilo se ho 41 soutěžících téměř ze všech tříd 2. stupně základní školy a gymnázia.

Vyhlášení výsledků se uskuteční v pátek 9. února. Tři nejlepší z každé kategorie postoupí do okresního kola.

Žáci 2.A se vydali do Historického muzea za poznáním minulosti. V Prvouce si tento měsíc povídáme o čase. Jak se žilo dříve v porovnání se současností? A jak se asi bude žít v budoucnosti…? Na to si budeme muset počkat. Žáci si v hodinách SP vyrábí časové schránky, které schováme a otevřeme na konci studia na naší škole. Co byste si dali do časové schránky vy😍?

Projektový den – VESMÍR

Tematické okruhy, které děti z 5.A ve skupinách zpracovávaly, se týkaly hvězd, sluneční soustavy, planet a Měsíce. Při zkoumání hvězd jsme se zaměřili na znamení zvěrokruhu. Nechyběla ani úniková hra, kde jsme museli odhalit tajemnou planetu. Na závěr dne jsme vyrobili model sluneční soustavy.

Srdečně Vás zveme na školní ples Dino Schools, který se koná v pátek 23. února 2024 od 18:30 hodin v Národním domě na Vinohradech, nám. Míru 9, Praha 2.
Součástí plesu bude dekorování letošních maturantů, žáků 5.A, 5.B, 6.A, 9.A a primy. Těšit se můžete i na program maturantů ve stylu „Iconic Movies“. K tanci bude hrát kapela Hot Wings. Večerem nás provede moderátor Petr Vojnar.

Prodej vstupenek letos probíhá výhradně online přes tento odkaz. Pro lepší orientaci je přiložen plánek sálu včetně číslování stolů.
Vstupenky k sezení stojí 300 Kč, k stání 100 Kč.

Žáci 2.A se ve firmě PRO-DOMA dozvěděli spoustu zajímavých informací o tom, jak se staví dům, o historii bydlení, vývoji stavebnictví i o známých stavbách.
Ještě jednou mockrát děkujeme rodičům Josefínky za pozvání, úžasně připravenou prezentaci, praktické ukázky i milou pohostinnost 🥰.
Domeček jedním tahem si budeme pamatovat všichni. Vždyť už víme, že domy se staví od základů 😍.
Třída IV. A navštívila Schwarzenberský palác / Národní galerii – Program Co zpívají andělé.
Děti se společně věnovaly několika barokním obrazům, jejichž hlavními postavami byli andělé. Co obrazy představují a jak je vnímat, bylo pro nás velmi přínosné.
Například situaci, kdy Archanděl Gabriel navštívil Marii, si každý představoval zcela jinak. Pochopili jsme postupy barokních malířů. Téma narození Ježíše a jeho příchod na svět bylo pro nás na pozadí obrovských barokních pláten skutečně zážitkem. V rámci následného workshopu si každý z nás vyrobil křídla vlastní. Program byl vynikající. Nebyla to naše poslední návštěva Národní galerie. To již víme jistě.

Ohlédnutí za vydařeným vánočním jarmarkem. Pokud jste nemohli přijít osobně, přinášíme Vám malou fotoreportáž. Žáci 1. stupně ZŠ připravili se svými učitelkami krásné výrobky, které potěšily všechny návštěvníky. Děti byly nadšené, když mohly prezentovat a prodávat svoje výrobky. Ke sváteční atmosféře přispělo i hudební vystoupení žáků 6.A a primy.

Naše škola hostila další ročník celopražské jazykové soutěže „Dino English Competition“ určené žákům MŠ, ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Soutěže se zúčastnilo 19 čtyřčlenných družstev z 6 škol. Soutěžní úkoly prověřily dovednosti žáků ve čtení, psaní, poslechu a konverzaci v angličtině. Žáci Dino School si vedli skvěle, obsadili 1. místa ve 4 z 5 kategorií a v jedné kategorii se umístili na 3. místě. Gratulujeme ke skvělému úspěchu 👏 a velký dík patří i našim učitelům, kteří žáky skvěle připravují. Vyhlášení výsledků proběhlo za účasti paní starostky pro Prahu 10-Petrovice.
Soutěž je realizována s finanční podporou hlavního města Prahy.

Děti z 2.A se vydaly v divadle Minaret na cestu až do dalekého Betléma🎄.

Byli jsme svědky úžasného vystoupení žáků 6.A a primy na Václavském náměstí, kteří nás nadchli svými vánočními písničkami. Radost dětí na podiu byla nakažlivá a brzy se všichni kolem usmívali 🙂 Velký dík patří paní učitelce, která s nimi pracovala a společně nám předvedli, jak moc jsou šikovní 🎶🌟 #VánočníRadost #talentovanágenerace

Tak ani letos si čerti nikoho ze 2.A neodnesli😍.
Děkujeme Mikulášovi za návštěvu a dáreček.

Žáci 2.A a 1.A se tentokrát za objevováním kouzel a tradic Vánoc vydali až do Hlinska do továrny Koulier, kde na vlastní oči poznali, jak se vyrábí a zdobí ozdobičky. Viděli jsme, jak se sklo nahřívá, vyfoukává, stříbří a ručně zdobí. Podívejte se na naše krásné ozdobičky😊.

Žáci 2.A se vydali do Toulcova dvora objevovat vánoční tradice a seznámit se s postavami Adventu. Nakonec si vyrobili vlastní svíčky z vosku a řetězy ze slámy.

Žáci 2.A v Prvouce zakončili téma LES.
Děti si moc užily své první referáty. Všichni si zaslouží obrovskou pochvalu za svou pilnou přípravu. Dozvěděli jsme se spoustu nových a zajímavých informací.

Den matematiky ve 2.A

Kdo řekl, že matematika je nuda? To rozhodně neplatí na naší škole, kde si studenti 1. stupně při zasedání parlamentu odhlasovali den matematiky a den českého jazyka.
Takový den vyzkoušeli na vlastní kůži žáci 2.A. Prožili jsme krásných 6 hodin matematiky: objevování, měření, porovnávání, pečení…
Všichni jsme si ten den moc užili a těšíme se na příští týden, kdy nás čeká den českého jazyka.
Co si asi odhlasují studenti příště? No, něco se šušká o dni tělesné výchovy😍 😍 😍.

Amalie’s Amazing Adventures

Studenti 7.A, 8.A, SEKUNDY A TERCIE se zúčastnili slavnostní autogramiády knihy Amalie’s Amazing Adventures, na které během loňského školního roku spolupracovali s úspěšným britským autorem Frankem Englishem. Všem žákům moc gratulujeme. Kniha má obrovský úspěch a my už se těšíme na příběh studentů letošní PRIMY. Co plánují? To vám neprozradíme. Nechte se překvapit…

V rámci happeningu Laskavec navštívila 4. A Domov pro seniory Novovysočanská, Praha 9. Pro všechny zúčastněné to byl zážitek. Děti si nejprve se seniory zacvičily v rámci společné rehabilitace. Písnička od Jiřího Suchého Naraž si bouřku více do čela a další písně, které děti zazpívaly, vykouzlila úsměv na tvářích všech přítomných. Podle slov personálu jsme splnili poslání Laskavce na 200 procent. A za to jsme moc rádi. 🥰

Žáci 2.A se vydali na zámek Loučeň za poznáním historie a programem STROMY VYPRÁVĚJÍ, při kterém vlastním pozorováním poznávali a porovnávali znaky stromů v zámeckém parku, dozvěděli se více o lesních škůdcích i o ekologii a životním prostředí.

Halloween máme úspěšně za sebou. Děti nelenily ani ve družině a využily naplno kreativní odpoledne, kdy si pro ně paní vychovatelky přichystaly dlabání dýní a kreativní tvoření. Vyvrcholení Halloweenu jsme oslavili pořádnou párty, na které byla úžasná přehlídka nejrůznějšich masek, různá stanoviště a nechyběly ani dárečky a občerstvení

2.A HALLOWEEN 🧙‍♀️ 🧟‍♀️ 🧛‍♂️ 🧛‍♀️

Žáci 5.A a 6.A navštívili Národní divadlo. Děti si vyzkoušely různé role osobností ze Sboru pro zřízení ND, vybraly peníze na stavbu budovy a v roli vlastenců slavnostně položily základní kámen. Interaktivní program jsme si užili!😊

Je podzim a ve 2.A jsme se učili o ovoci a zelenině. Žáci při hodinách Prvouky zkoumali, co je uvnitř jablka, švestky a hroznového vína. Při rozlišování druhů zeleniny jsme hledali rozdíly. Zkoumali jsme např., co je košťál a jaké části zeleniny jíme. Nechyběla samozřejmě ani ochutnávka 👍.
Při hodinách Světa práce si děti vyrobily vlastní křížaly a upekly vynikající štrůdl 🥰.

Pozdrav z Tábora: V rámci projektového týdne vyměnili kluci ze 7.A a sekundy školní uniformy za železné košile a doslova se „porvali“ v pravé husitské bitvě. V Husitském muzeu v Táboře si také zkusili roli badatele a své výsledky prezentovali na vědecké konferenci.

Studijní výměnný pobyt je v plném proudu 😀. Mezi učením se španělského jazyka v partnerské škole Centro de Enseñanza Severo Ochoa jsme stihli navštívit archeologické muzeum a užít si celodenní výlet na pláži 😀 🇪🇸 🏝️.

Třída 4. A navštívila dopravní hřiště Muzea Policie Praha.
Děti si nejprve v rámci teoretické části zopakovaly nezbytná pravidla. Další hodina přímo v „silničním provozu“ proběhla pod vedením zkušeného dopravního policisty.
Všichni si odnesli zážitek a neocenitelnou zkušenost.

Děkujeme všem účastníkům závodu Petrovického běhu za jejich nasazení a úžasné výkony. Všichni jste byli skvělí!

Žáci 8.A a studenti Tercie poznávají španělskou kulturu, zvyky, tradice a formu vzdělávání v rámci studijního výměnného projektu NEW AMIG@S. Jsou ubytovaní ve španělských rodinách a vzdělávají se ve španělské škole. Čas zbývá i na společné exkurze.
Na zdokonalování jazyka je toto rozhodně to nejlepší a ty nezapomenutelné zážitky k tomu…no, není to skvělé?!! ☺️ 🏝️ 🛫 ✈️ 😎 🇪🇸

Děti 2.A si na dopravním hřišti prakticky vyzkoušely informace, které získaly v hodinách Prvouky a při nedávné besedě se strážníky městské policie.

Konalo se úvodní setkání parlamentu žáků 1. stupně ZŠ. Již tradičně se žáci pátých tříd stávají patrony prvňáčků a budou je provázet jejich prvním rokem ve škole.

Začátkem týdne navštívila 5.A Botanicus – tradiční řemesla, která byla nezbytnou součástí života našich předků. Vyrobili jsme si svíčky, mýdla, stříleli jsme z luku, brousili jsme kameny a rýžovali zlato. Také jsme ochutnali místní dobroty. Výlet jsme si opravdu užili. 😊

Žáci 2.A si užili besedu se strážníkem městské policie na téma BEZPEČNÁ CESTA DO ŠKOLY. Během programu jsme se dozvěděli spoustu důležitých informací a došlo i na ukázku vybavení strážníků 😍.

ŠvP 1.A, 2.A – Benecko

Na škole v přírodě vůbec nezahálíme. Podívejte, co všechno už jsme stihli.🙂 🌿 🐷 🦆 🦋

3.A – Návštěva zoologické zahrady 🦒 🐘 🦧

V rámci celoročního projektu Jungle navštívila 3.A zvířata v ZOO Praha. 

Součástí návštěvy byla prohlídka s průvodcem, při které jsme pozorovali různé formy komunikace a sociálního chování ve zvířecí říši. 
Moc jsme si den se zvířátky užili. 

1.A a 2.A. si užívá krásné přírody na Benecku v Krkonoších a hned první odpoledne se vydala na průzkum okolí. 🙂 🐇 🐿 🌲

Žáci naší školy napsali knihu pod vedením britského autora Franka Englishe👏👏👏. Na studenty jsme velice hrdí a těšíme se na autogramiádu, která proběhne v říjnu.

6.A a prima zdraví z adaptačního pobytu v Krkonoších. Výšlap na Sněžku zdolán. 🙂

Děti z 1.A a 2.B se vydaly na ekologickou výpravu do Malešického parku. Všímali jsme si hlavně toho, co v krajině vytvořil člověk. Též jsme se zamýšleli nad tím, odkud se bere voda a jak se dostává do kohoutků v našich domovech? Jak můžeme vodou šetřit?

🌸 Založili jsme školní květinovou louku! 🌼 ✨
Žáci tříd 6.A a prima se společně podílejí na projektu květinová louka, která bude přínosem v mnoha směrech.
1. Podpora biodiverzity: Květiny a byliny na louce přilákají mnoho druhů hmyzu a ptáků a stane se tak malým pomocníkem pro místní ekosystémy.
2. Vzdělávání: Žáci mohou sledovat životní cykly rostlin a živočichů přímo ve školním prostředí.
3. Ochrana vodních zdrojů: Louka pomáhá zachycovat a zadržovat srážkovou vodu.
4. Estetická hodnota: Jakmile květiny vyrostou a pokvetou, bude zkrášlovat prostředí před školou.
5. Podpora místních druhů: Louka poskytne životní prostor pro rostliny a hmyz, který je přizpůsoben místním podmínkám. Tím pomůže udržovat biodiverzitu naší oblasti.
6. Ekologická výchova: V rámci projektu se naučí o důležitosti udržitelnosti a péče o přírodu. Tyto znalosti mohou sdílet s ostatními a šířit povědomí o ochraně našeho životního prostředí.
7. Společný projekt: Založení louky je skvělou příležitostí podílet se na společném projektu se svými kamarády.

Již několik týdnů si užíváme her, které jsme společně v družinovém čase s dětmi namalovali. Tento projekt nám pomohl rozzářit školní zahradu, a přinesl více aktivit, které si venku můžeme zahrát. Namalovali jsme si dlouhou skákací dráhu, panáka ale i Člověče, nezlob se!

I u nás ve škole nemohla chybět oslava Dne Dětí, kterou jsme s družinou oslavili 2.6. Letos se tento sváteční den nesl v duchu Cesty kolem světa. Všechny děti obdržely své letenky, kterými se vzorně prokázaly i s pasem, a jejich cesta mohla začít. Za jedno odpoledne stihly navštívit všechny světadíly a také si vyzkoušely aktivity typické pro každou lokalitu např. klokaní závody, střílení z luku/praku, výrobu vlastního jedovatého hada a také zjistily, že jíst s čínskými hůlkami není tak snadné. Za dobrodružné putování si každý cestovatel odnesl dáreček a nemohlo chybět občerstvení po tak dlouhé cestě.

2.A návštěva letiště jako součást celoročního projektu Naše cesta ✈️ 🌍

Během celého školního roku jsme do našich cestovatelských pasů sbírali víza a následně letenky do různých zemí po celém světě. Každý měsíc jsme navštívili jiný kontinent a procestovali tak společně na mapě celý svět. Protože se blíží konec školního roku, blíží se i vyhodnocení tohoto projektu. Samotnému vyhodnocení předcházela dnešní návštěva letiště Václava Havla, během které jsme mohli zblízka pozorovat provoz na hlavní dráze, odbavování letadel a přípravu letadel na vzlet. Byli jsme se podívat také v centrální stanici letištního hasičského záchranného sboru.
Už se těšíme, až společně poletíme ve třetí třídě na opravdový výlet do zahraničí.

Kromě zajímavých zážitků si žáci 3.A přivezli z jazykového pobytu v Broadstairs English Centre také certifikát o absolvování kurzu angličtiny. Lektoři je moc chválili a vyzdvihovali, že je jejich znalost angličtiny vzhledem k věku na velmi vysoké úrovni. 👍🏅

DINO v Království železnic

Žáci druhých tříd se vydali do Království železnic. Výukový program Chodci ve městě podrobně zachytil problematiku silničního provozu a role chodce. Součástí přednášky bylo i poučení o bezpečném užívání eskalátorů v metru. Průvodci žákům zprostředkovali zážitek, na nějž budou dlouho vzpomínat. Kdo z nás si mohl vyzkoušet řídit tramvaj, vlak nebo metro? To vše a mnoho dalšího si žáci vyzkoušeli.
Určitě jsme tu nebyli naposled.
Žáci 3.A se v Londýně vydali do světa kouzel.
Navštívili Studio Harryho Pottera, kde se natáčel příběh čaroděje z Bradavic.
Některé efekty byly vskutku ohromující!
Dnešní den byl SUPER!!! Páťáci a studenti z výměnného pobytu se dnes spolu vydali objevovat další místo ve Španělsku.
LA MANGA je naprosto úchvatné místo, kde se nachází jak Mar Menor, tak i Středozemní moře.
Studenti z Tercie a Kvarty pak ještě se svými španělskými spolužáky navštívili maják Cabo de Palos.

Žáci na Maltě mají za sebou druhý den školy, kde si zlepšují svoji angličtinu. V pondělí odpoledne jsme byli na vyhlídkové plavbě kolem ostrova a v úterý jsme navštívili hlavní město Vallettu, kde jsme si prohlédli spoustu zajímavých míst- Upper Barrakka Gardens, Saluting Battery, Hastings Gardens.

Žáci 5. tříd si první den ve španělské škole moc užili. Učili se do půl druhé a pak navštívili místní muzeum fosilií a nerostů, které se nachází na půdě školy, ale je i pro veřejnost.
Po menší siestě 🇪🇸 🇪🇸 🇪🇸 si žáci prohlédli historické centrum Murcie.

Poslední skupinou, která odjela na jazykový pobyt, jsou žáci 1.A, 2.A a 2.B. V areálu Hotel Relax Vrchbělá na ně čeká zajímavý program, který pro ně připravili naši učitelé angličtiny. Tématem celého týdne je vajíčko / The Egg. 🥚 🍳 🐣 Také jste zvědaví, kolik aktivit je možné na toto téma vymyslet?

Žáci 3.A si tento týden budou zdokonalovat angličtinu v přímořském městečku Ramsgate na jihovýchodě Anglie. 🇬🇧 Čeká je také několik výletů… 🧙‍♀️

Žáci 4. tříd, část žáků 6.-7. tř. a primy-sekundy jsou na anglickém jazykovém pobytu na Maltě. Dopoledne je čeká výuka v jazykové škole a odpoledne výlety po okolí. 😀 🛳 ⛱ 🐠

Žáci 5. tříd již dorazili do Španělska.
Nejdříve se ubytovali, povečeřeli a nakonec stihli i malou procházku.
Zítra je čeká první školní den.
LA EDUCACIÓN ES LO PRIMERO!☺️ 🇪🇸 ✈️ 📓 📕 📚
Žáci 6. ročníku se prošli po dně pravěkého moře, od školy vzdáleného pouhých několik kilometrů, ale časově několik miliónů let.
Geologickými lokalitami v Radotíně nás provázel skvělý průvodce Stěpán Rak. Kutali jsme o 106 a mnohé tak kromě hlavonožců odměnili i trilobiti. Tento zážitek doporučuje 10 z 10 permoníků.

Prvňáčkové se vydali za Adélky dědečkem a babičkou, kde se dozvěděli velice zajímavé informace o lidském těle, zdraví, nemocech, úrazech a návštěvě u lékaře. Doufám, že jim tato návštěva pomohla a že už se nikdy nebudou doktorů bát 🥰. Ještě jednou mockrát děkujeme za úžasné dopoledne!

6.A se v rámci učiva pravěku a starověku vypravila na archeologickou výpravu na ostrov poblíž Hostivařské přehrady. Již cestou se mnozí zcela intuitivně proměnili v lovce a sběrače a z nalezených materiálů začali vyrábět různé nástroje. Na místě pravěkého osídlení jsme si pak vyzkoušeli různé hry a aktivity přibližující život našich předků. Na břehu Botiče pak provedli pradávný rituál a vytvořili typický keltský Clothie Well Tree.

Žáci 1.A od září tvrdě pracovali. Zvládli se naučit číst a psát písmenka, slova i věty. Podívejte se na knihy, které o sobě dokázali samostatně napsat 🥰. Své knihy se potom nebáli před třídou přečíst 👍. Jsme na všechny moc pyšní 👏!

Na pozvání paní starostky Praha Petrovice jsme se s družinou zúčastnili ceremoniálu k uctění památky obětí 2. světové války. Poslechli jsme si výpověď samotného veterána i zajímavé poznatky o válce.

Naše škola je plná nejen hudebně či tanečně nadaných dětí, ale i výtvarných talentů.
Mnoho z nich se zúčastnilo naší jarní družinové soutěže, která neměla jen jednoho vítěze. Gratulujeme všem a děkujeme za výtvarný přínos do heren.

I přes nepřízeň počasí jsme zakončili duben pěkným odpolednem v rámci pálení čarodějnic. Proběhlo opékání špekáčků, zpívání u táboráku i pár her. Navzdory dešti jsme vše zvládli, děti se bavily a na příští rok máme již objednané sluníčko.

Den Země – úklid Krčského lesa🌳

I druháčci se aktivně zapojili do úklidu naší planety. 🌎
Během tohoto dopoledne jsme uklízeli Krčský les, pojmenovali jsme si květiny a stromy v přírodě a hovořili jsme také o změnách přírody na jaře.
Všichni jsme si dopoledne v přírodě moc užili.

1.A – Den Země 😍

Oba páté ročníky (5. A i 5. B) společným projektem oslavily Den Země, který připadl na sobotu 22.4.
Začali jsme prací ve skupinách, kdy každá skupina řešila konkrétní environmentální, ekologické nebo jiné globální problémy. Další hodinu jsme věnovali v tělocvičně dramatizacím situací z běžného života, ve kterých můžeme své chování vzhledem k planetě zásadně měnit. Uvědomili jsme si tak velmi dobře, že je nutné začít právě teď a u sebe.
Další hodinu každá třída vyrazila ven a vyčistila okolí školy. Nejbizarnější nález byla velká pohovka, kterou někdo odložil za plot naší školy. Byli jsme spokojeni a společně prožité nám dávalo velký smysl.

Armádnímu muzeu ZDAR! Třídy tercie a 8.A se vydaly do Vojenského historického ústavu (AMŽ), kde si prohlédly historické exponáty vztahující se k vojenské historii. Podrobně jsme se poté zastavili u expozic k 1. a 2. světové válce. Mimo jiné si žáci mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak asi vypadal život vojáka v zákopu na západní frontě za Velké války. Návštěva muzea pak třídy inspirovala k tematické fotografii.

Sekunda se 7.A navštívili Národní zemědělské muzeum a zúčastnili se zajímavého ekologického programu Příběh obalu.

V rámci konání školních exkurzí třídy 9. A a Kvarta A vyrazily na jeden z posledních společných výletů v tomto roce, a to do pražské zoologické zahrady v Troji. Žáci se během návštěvy například již tradičně projeli místní lanovkou nebo se snažili vypozorovat obtížně viditelná mláďata některých zvířecích druhů, ať už je to čerstvě narozený a ohrožený druh luskouna či mládě australského klokana schovaného ve vaku.

1.A se vydala na statek do Toulcova dvora za poznáním pravého smyslu Velikonoc a prožitím velikonočních tradic. Bylo to krásné dopoledne. Jako bychom všichni cestovali časem zpět do minulosti.

Oba páté ročníky navštívily festival dokumentárních filmů Jeden svět s mezinárodní účastí. Pro žáky byly připraveny tři filmy a následná reflexe s moderátorkou. Témata, se kterými děti pracovaly, se týkala sounáležitosti, respektování jinakosti, xenofobie a tolerance. Na základě příběhů a skrze přímou emoci měli žáci možnost porozumět tomu, jak svět kolem funguje. Kino Atlas, kde se projekce uskutečnila, celou atmosféru potrhlo. Zbývá jen poděkovat organizátorům.

Žáci 8. a 9. ročníků ze základní školy a gymnázia dnes společně navštívili 25. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2023.
Žáci měli možnost zhlédnout film s názvem Dívčí gang (Girl Gang), který ukazuje realitu ze života jedné německé influencerky a jejích ,,posedlých‘‘ fanoušku.

Po filmu následovala debata s odborníkem Martinem Kožíškem, který se specializuje
na bezpečnost vystupování dětí a mladistvých na sociálních sítích.

První jarní den se v hernách nesl v pracovním duchu. Počasí nám přálo, a tak jsme se mohli vrhnout na práce na zahradě. Děti si rychle rozebraly všechno náčiní a s radostí pomáhaly zvelebovat okolí školy.

Na naší škole je mnoho talentů. To se potvrdilo i na soutěži Dino talent show. Všechna představení byla vydařená, děti byly velmi šikovné a diváci byly obohaceni o krásné zážitky. Všem moc děkujeme za účast a krásná vystoupení a těšíme se zase příště.😊

Třídy 2.A a 2.B se zapojily do projektu Noc s Andersenem

Žáci druhých tříd se zapojili do akce Noc s Andersenem, která podporuje především zájem o dětské čtenářství.
V rámci této akce jsme se seznámili s pohádkářem H. Ch. Andersenem, připomněli jsme si znaky pohádek, vyrobili jsme si vlastní miniknížku a pomocí tajných kódů jsme si rozšifrovali jména dalších dětských autorů a ilustrátorů (Helena Zmatlíková, Ondřej Sekora, Daisy Mrázková). Pracovali jsme také s pracovními listy.

K večeři jsme si pochutnali na dobré pizze a na závěr dne jsme uspořádali polštářovou bitvu.
V literárních aktivitách budeme pokračovat i v dalších dnech. 📚📝
Žákyně naší ZŠ se po roce trénování v oddíle lukostřelby zúčastnila před 14 dny svých prvních závodů v lukostřelbě a hned se jí podařilo nominovat na přebor České republiky ve střelbě z reflexního luku v kategorii žákyně do 10 let.

Na svých úplně prvních celorepublikových závodech se v soutěži, ve které byla znát závodní zkušenost soupeřek, vůbec neztratila a obsadila nádherné 5. místo. Ziskem 496 bodů si o celých 66 bodů vylepšila své osobní maximum.
Gratulujeme a držíme palce, aby na příštích závodech bodové skóre začínalo pětkou.

4.A navštívila České muzeum hudby s programem Staré pověsti české aneb Jak to všechno bylo. Po programu jsme si prošli interaktivní část muzea, kde se hudba prolínala s říší zvířat. Výlet jsme si opravdu užili! 😊

Třída 1.A si užila návštěvu hasičské zbrojnice. Děti si návštěvu moc užily a dozvěděly se spoustu zajímavých informací. Rozhodně jsme si všichni uvědomili, jak moc těžkou práci hasiči mají. Mockrát děkujeme Sboru dobrovolných hasičů Chodov za jejich výklad.

Oslavy masopustu již propukly i v hernách. Včera jsme s dětmi z prvního stupně oslavili Masopust jak se patří. Připomněli jsme si tradice, při průvodu jsme si hezky zazpívali a zahráli na různé hudební nástroje a nesmělo chybět ani vyhlášení nejkrásnějších kostýmů, které se letos mimořádně povedly. Následně děti plnily různé úkoly a za odměnu jsme si na závěr uspořádali karnevalovou párty s občerstvením. Děkujeme za účast, krásné masky a těšíme se na příště.

Školní ples DINO 2023

V pátek 24.2. se konal školní ples Dino School of Prague, kterého se účastnili jak žáci základní školy a jejich rodiny, tak i studenti osmiletého gymnázia s rodinami a komplet pedagogický sbor včetně vedení školy.
Ples se slavnostním šerpováním žáků 5., 6., 9. tříd naší základní školy a studentů Primy a Oktávy našeho osmiletého gymnázia zahájil pan zřizovatel Julius Prüger společně s ředitelem školy Ondřejem Zaorálkem.
Celý večer se nesl v duchu nenucené zábavy, tance a výstupů.
Maturantům, kteří si v druhé polovině večera převzali žezlo nad programem plesu, chceme říct díky za velice schopnou organizaci a dechberoucí vystoupení, které si pro nás představili.
Ples se velmi vydařil. To potvrdila i hojná účast tanečníků a tanečnic, kteří vydrželi na parketu až do pozdních nočních hodin. Rádi bychom poděkovali všem, kdo nás podpořili svojí účastí.

Žáci 1.A se dozvěděli spoustu zajímavých informací od strážníků městské policie o důležitých telefonních číslech, bezpečném přecházení silnice a o tom, jak se chovat v nebezpečných situacích.

Třída 5. B navštívila severní a jižní křídlo Pražského hradu. Všichni byli nadšeni z krásných a reprezentativních prostor, jejichž návštěva je zcela ojedinělou záležitosti. Víme, kde pracoval Tomáš Garrigue Masaryk i kde bude pracovat prezident budoucí. Až nás navštíví státník z jiné země, víme, kde bude hlavou státu přijat a po kterém schodišti vystoupá. Prošli jsme i prostory, kde prezident jmenuje vládu a ministry, kde vyznamenává výjimečné osobnosti.
Byl to skutečně zážitek.

Vážení rodiče,

dovolte mi Vás informovat o organizaci následujících týdnů.

V souvislosti s úterním vydáním pololetního vysvědčení nás zítra, tedy 3. 2., čekají pololetní prázdniny.

Příští týden nám pak navazují jarní prázdniny. Do školy se tedy Vaše děti vracejí v pondělí 13. února.

Z únorových akcí dále zmiňuji Přijímací zkoušky nanečisto pro žáky 5. tříd (15. 2., přihlášení u paní zástupkyně Nehasilové) a Školní ples (24. 2.).

Rodičům žáků 5. tříd také dále připomínám termín odevzdání přihlášek k přijímacímu řízení na gymnázium, a to do 1. března.

S předstihem bych Vás také rád informoval o dubnovém ředitelském volnu.

Jako každý rok se v dubnu budou konat přijímací zkoušky na gymnázium, letos to bude 17. a 18. dubna.

Jelikož potřebujeme zajistit maximálně klidné a tiché prostředí ve dnech konání těchto zkoušek, bude organizace těchto dnů následující:

17. 4. – ředitelské volno na gymnáziu (na celé základní škole – včetně 2. stupně ZŠ – probíhá standardní výuka)

18. 4. – školní exkurze pro třídy gymnázia a 2. stupně ZŠ (výuka tedy probíhá mimo školu; o konkrétních exkurzích budou třídy v následujících měsících informovány; výuka na 1. stupni probíhá standardně)

Vážení rodiče, přeji Vám pěkně strávené dny s Vašimi dětmi, žákům pak přeji, aby si odpočinuli po náročných týdnech a načerpali síly na další výuku.

Závěrem bych rád poděkoval pedagogickému sboru, učitelům, vychovatelům i všem dalším zaměstnancům školy za jejich skvělou práci.

Budeme se na Vás těšit po jarních prázdninách😊

S pozdravem

Mgr. Ondřej Zaorálek
ředitel školy

1.A si vyrazila na výlet do Muzea smyslů – utrácet peníze, které tvrdě vydělali za výrobu a prodej produktů pro vánoční trh 😍.

Naši žáci a studenti nám dělají neuvěřitelnou radost a ve světě nás velmi dobře reprezentují. Výsledky rádi sdílíme na sociálních sítí, neboť jsme na všechny moc pyšní.
Dnes bychom chtěli vyšvihnout umístění v nejprestižnějším ocenění, které se může v Taekwondo dosáhnout. Toto ocenění získají ti závodníci, kteří na turnajích v průběhu roku dosáhnou nejlepších výsledků. Letošní vyhlášení vítězové museli zvítězit na nejméně šesti turnajích a na ostatních získat maximálně stříbro!

No, a naše holky to zvládly 🤩.

Hana (16 let, 3. dan) získala titul celkové vítězky v soutěži Taekwondo Extraliga Poomsae za rok 2022 v kategorii „junior“.

Irena (12 let, 1. poom) získala titul celkové vítězky v soutěži Taekwondo Extraliga Poomsae za rok 2022 v kategorii „cadet“.

Zina (9 let, 6. kup) získala titul celkové vítězky v soutěži Taekwondo Národní Liga Poomsae za rok 2022 v kategorii mladších „pupil“.
Moc gratulujeme!!!

Sekunda A a 7.A zdraví z povinného lyžařského výcviku ❄️⛷🙂.

1.A vyrazila do Muzea železnic za poznáním dopravy ve městě, hodin a recyklace🚂🚃🚄.

Naše první volby 🥰.

Naši studenti gymnázia a 2.stupně ve středu 11.01. 2023 rozhodli ve studentských volbách o budoucím českém prezidentovi. Již v prvním kole by poslali do čela státu Petra Pavla se ziskem 54 % hlasů. Volební účast dosahovala více než 70 %.
1. Petr Pavel – 64 hlasů
2. Danuše Nerudová – 28 hlasů
3. Pavel Fischer – 12 hlasů
4. Andrej Babiš – 11 hlasů
5. Marek Hilšer – 2 hlasy
6. Karel Diviš a Tomáš Zima – 1 hlas

Přijďte zažít Vaši novou školu osobně


Přijďte se přesvědčit na vlastní oči. Rádi Vás uvítáme na dnech otevřených dveří, nebo přijďte navštívit vyučování a poznejte, jak to u nás chodí.


  • Werichova vila
  • ŠVP 2.A + 2.B
  • Výtvarná soutěž

  Informace


  Školné

  Našim žákům a studentům poskytujeme nadstandardní vzdělání. Abychom ho zajistili v odpovídající míře a kvalitě, platí se v našich školách školné. 

  Doprava dětí

  Jednou z dalších předností a výhod naší školy je vlastní autodoprava. Ta slouží bezpečné přepravě dětí na školní akce, výlety a jiné vzdělávací aktivity. 

  Stravování

  Našim cílem v oblasti školního stravování je, aby se děti ve škole skutečně stravovaly.

  Školní poradenské pracoviště

  Školní poradenské pracoviště poskytuje pedagogicko-psychologickou poradenskou pomoc.

  Jak se k nám dostanete?

  Naše škola sídlí v ulici Bellova 352, která se nachází jen pár minut chůze od Hostivařské přehrady nedaleko metra C.