Molly

Molly

Učitelka anglického jazyka

Hello, my name is Molly and I am from Seattle, Washington in the United States. I moved to Prague in 2019 and have been teaching at Dino Elementary since 2019 as well. Since then, I’ve taught first, second, third, fourth, and fifth grade English. I love seeing the students’ progress in English skills over the years and watching their confidence grow in their speaking abilities. 

I received a Bachelor of Arts degree from Seattle Pacific University in 2013 and a Master of Arts from the Seattle School of Theology and Psychology in 2017. I also speak some Spanish and am working on my Czech skills. I love traveling as well as exploring the city of Prague. Many people ask me about my Czech surname- my husband has Czech ancestry Stejskal.

Informace


Školné

Našim žákům a studentům poskytujeme nadstandardní vzdělání. Abychom ho zajistili v odpovídající míře a kvalitě, platí se v našich školách školné. 

Doprava dětí

Jednou z dalších předností a výhod naší školy je vlastní autodoprava. Ta slouží bezpečné přepravě dětí na školní akce, výlety a jiné vzdělávací aktivity. 

Stravování

Našim cílem v oblasti školního stravování je, aby se děti ve škole skutečně stravovaly.

Školní poradenské pracoviště

Školní poradenské pracoviště poskytuje pedagogicko-psychologickou poradenskou pomoc.

Jak se k nám dostanete?

Naše škola sídlí v ulici Bellova 352, která se nachází jen pár minut chůze od Hostivařské přehrady nedaleko metra C.