Kyle

Kyle

Učitel anglického jazyka

My name is Kyle and I have lived in the Czech Republic since 2012. I graduated from Millersville University in Pennsylvania after earning my bachelor’s degree in sociology. After university, I spent 2 years working as a living assistant for individuals with intellectual disabilities. In the course of this job, I helped individuals in learning essential life skills such as hygiene, cooking, and even how to gain a job in typical community life so that they may be fully integrated into society.  Although this job was quite fulfilling for me, I made the decision to move to the Czech Republic.

In Prague, I earned my TEFL certificate from the Language House to teach English as a foreign language.  I have spent the entirety of my time in Prague as an English teacher, particularly for children.  I worked for 4 years in preschools and gained the experience of working with children who have had zero exposure to the English language. I found this to be extremely valuable in developing their English skills from a very young age. After years of working in preschools, I chose to focus my attention on developing the English skills of primary school children and have worked at Dino School as an elementary teacher since 2018.

When I’m not teaching, I enjoy spending time tinkering with electronics and building computers.  When able, I also enjoy taking local trips around the country for hikes and camping trips. In nice weather, I enjoy appreciating the natural beauty that the Czech Republic and Europe has to offer.

Informace


Školné

Našim žákům a studentům poskytujeme nadstandardní vzdělání. Abychom ho zajistili v odpovídající míře a kvalitě, platí se v našich školách školné. 

Doprava dětí

Jednou z dalších předností a výhod naší školy je vlastní autodoprava. Ta slouží bezpečné přepravě dětí na školní akce, výlety a jiné vzdělávací aktivity. 

Stravování

Našim cílem v oblasti školního stravování je, aby se děti ve škole skutečně stravovaly.

Školní poradenské pracoviště

Školní poradenské pracoviště poskytuje pedagogicko-psychologickou poradenskou pomoc.

Jak se k nám dostanete?

Naše škola sídlí v ulici Bellova 352, která se nachází jen pár minut chůze od Hostivařské přehrady nedaleko metra C.