BA Kovačič Nina

M.A. Nina Kovačić

Učitelka anglického jazyka
nina.kovacic@dinoskola.cz

My name is Nina and I have been teaching English for over seven years, two of which have been with children. When it comes to my education, I earned my master’s degrees in English, Sociology and Education from the University of Humanities and Social Sciences in Zagreb, and after five years of working with adult learners, I realized that I enjoy teaching children most. They make school feel less like work and more like a second home, and that is what matters to me. Before joining Dino, I spent a year teaching third and seventh grade in a language school in Croatia and a year teaching first to sixth grade in a language school in Prague. I have also taught English in a summer camp, which was a great opportunity to get even more creative in my teaching. I look forward to meeting all my Dino students!