BA Kovačič Nina

M.A. Nina Kovačić

Učitelka anglického jazyka
nina.kovacic@dinoskola.cz

My name is Nina and I have been teaching English for over seven years, two of which have been with children. When it comes to my education, I earned my master’s degrees in English, Sociology and Education from the University of Humanities and Social Sciences in Zagreb, and after five years of working with adult learners, I realized that I enjoy teaching children most. They make school feel less like work and more like a second home, and that is what matters to me. Before joining Dino, I spent a year teaching third and seventh grade in a language school in Croatia and a year teaching first to sixth grade in a language school in Prague. I have also taught English in a summer camp, which was a great opportunity to get even more creative in my teaching. I look forward to meeting all my Dino students!

Informace


Školné

Našim žákům a studentům poskytujeme nadstandardní vzdělání. Abychom ho zajistili v odpovídající míře a kvalitě, platí se v našich školách školné. 

Doprava dětí

Jednou z dalších předností a výhod naší školy je vlastní autodoprava. Ta slouží bezpečné přepravě dětí na školní akce, výlety a jiné vzdělávací aktivity. 

Stravování

Našim cílem v oblasti školního stravování je, aby se děti ve škole skutečně stravovaly.

Školní poradenské pracoviště

Školní poradenské pracoviště poskytuje pedagogicko-psychologickou poradenskou pomoc.

Jak se k nám dostanete?

Naše škola sídlí v ulici Bellova 352, která se nachází jen pár minut chůze od Hostivařské přehrady nedaleko metra C.