Jarmila

Třídní učitelka 2.AMy name is Jarmila Jančárová. I am a fully qualified teacher and have worked in education for 22 years in the Czech Republic and in Great Britain. I love working with children and watching them learn and grow. I care for children with the best of my ability, keeping them safe and happy. I believe in developing children’s skills, learning and understanding through exploration and play. I am passionate about making education enjoyable and fun. I use my creativity in teaching strategies to meet the needs of each individual child. I feel honoured to become a member of Dino family and am really looking forward to taking on this new role. As a teacher at Dino school, I am hoping to be able to share my experience but also learn lots of new skills. I like spending my free time with my family, and enjoy reading books and keeping active and fit, walking, swimming, outside activities and creative activities.

Jmenuji se Jarmila Jančárová. Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a mám 22 let dlouhou a bohatou pedagogickou praxi v ČR a ve Velké Británii, kde jsem žila 15 let. Práce s dětmi a pozorování jejich růstu a vývoje je mou vášní a radostí. Můj školní den pro mě není pouze prací. O všechny děti se vždy starám s láskou, porozuměním a laskavostí. Velice důležité pro mě je, aby se děti cítily šťastné a aby byly v bezpečí. Má výuka se zakládá na probouzení a rozvíjení dětské zvídavosti. Věřím ve vzdělávání a rozvíjení dětí prostřednictvím hry a snažím se je vést k samostatnosti a vytváření vlastního úsudku. Svou kreativitu používám pro vytváření metodických postupů a strategií, které slouží k rozvoji každého jedince ve třídě. Velice si vážím toho, že jsem se mohla stat součastí týmu Dino školy a doufám, že se budu moct podělit o své zkušenosti, ale zároveň se i dále rozvíjet. Svůj volný čas ráda trávím se svou rodinou. Mezi mé koníčky patří četba knih, sport a výtvárné aktivity.