Emmanuel

Emmanuel

Učitel anglické biologie

Teaching is more than just transferring knowledge to others; it is also about helping the younger generation achieve their goals. I have always been fascinated by science and discovery. From the early age of my life, I developed a strong interest in sciences (e.g. Biology, Chemistry and Medicine) partly since my mother was a Nurse. Most importantly, I have a strong passion for helping the younger generation. I am inspired to impact others positively through my teaching and help them achieve their goals in life. The highest investment in life is to invest in others. As a teacher, I see myself as a human investor.

I had a B.Sc. Biosciences, MSc in Molecular Biology, and MSc Integrated Systems Biology from the University of Hertfordshire United Kingdom and the University of Luxembourg respectively. I have worked in areas of science for many years in educational and research capacities. I am currently a PhD researcher at the Czech University of Life Sciences Prague, where I am interrogating the antimicrobial activities of anti-inflammatory drugs against several microorganisms. It is a privilege to be a teacher at DINO HIGH SCHOOL, I take that responsibility seriously.

Practice

  • A researcher in infectious disease-causing agents
  • PhD student tutor for master’s students at the Czech University of Life Sciences Prague
  • Youth mentoring

Hobbies

  • New scientific discovery especially in Biology and medicine
  • Mentoring
  • Reading
  • Singing
  • Traveling

Informace


Školné

Našim žákům a studentům poskytujeme nadstandardní vzdělání. Abychom ho zajistili v odpovídající míře a kvalitě, platí se v našich školách školné. 

Doprava dětí

Jednou z dalších předností a výhod naší školy je vlastní autodoprava. Ta slouží bezpečné přepravě dětí na školní akce, výlety a jiné vzdělávací aktivity. 

Stravování

Našim cílem v oblasti školního stravování je, aby se děti ve škole skutečně stravovaly.

Školní poradenské pracoviště

Školní poradenské pracoviště poskytuje pedagogicko-psychologickou poradenskou pomoc.

Jak se k nám dostanete?

Naše škola sídlí v ulici Bellova 352, která se nachází jen pár minut chůze od Hostivařské přehrady nedaleko metra C.