Michael Anderson Rogers

B.A. Michael Rogers Anderson

Učitel anglického jazyka
michael.rogers@dinoskola.cz

I was born in Saint Cloud, Florida, a small town near Orlando and the beach. I studied in Chicago at the University of Saint Francis and majored in Social Studies. After school, I started mt professional career as a High School teacher and Sports coach. I have been living in Prague since 2015 and began as an English teacher. I’m both happy and excited to be working in the IB Program here at Dino as the Geography SL and HL instructor and History SL and HL. Both subjects I am passionate about and love to share my knowledge with my students. I’m looking forward to building the IB Program here with my colleagues in the coming years.

Outside of school I am a fitness trainer and enjoy sport and exercise in all forms. I also enjoy being with friends, reading, board games and travel of course. I believe in the power of consistent, deliberate focus to goals and help my students to develop habits of success. Seeing students excell in more than academics is something that brings me joy.